Youth Workers Combating Hate Speech Online & Offline – Yahoo! — Arménie

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Dilijan, Arménie

Termín konání: 13.—21. červen 2023

Český tým: Antonie Myslivečková, Eliška Kubovčíková, Ondřej Moučka

Více informací viz.: info-pack. 

Hostitelská organizace: Armenian Progressive Youth NGO & JUB

Report z projektu:

Tento tréninkový kurz předčil očekávání. Nádherná Arménie, velká diverzita mezi účastníky, zajímavé téma. To vše přispělo k pocitu dobře stráveného času plného smíchu i pochopení.

Kurzu se účastnilo cca 30 účastníků z 10 různých zemích. Za český tým jsme jeli 3.
Potkali jsme se až na letišti ve Vídni a do Jerevanu přijeli o den dříve. Městem, ale i celou zemí, dominovala přirozená pohostinnost místních, volně pobíhající psi, tabákový kouř z cigaret a vůně koření.
Překvapila nás nízká cena taxi, které jsme používali jako hlavní dopravní prostředek. (cca 180 Kč za 30 minut) A přestože Arménie, jakožto posovětský stát, stále vypadá v některých místech jak z minulého století a mnoho věcí je neregulovaných, všechno tak nějak svým způsobem fungovalo a vždy jsme si poradili.

Druhý den jsme se potkali se zbytkem účastníků v prostorech organizace Armenian Progressive Youth, která projekt hostovala. Minibusy jsme se dostali do Dilijanu, kde jsme strávili většinu kurzu. Bydleli jsme v hotelu uprostřed hlubokých lesů a vysokých hor na severu Arménie – v přírodě, která učarovala snad všem.

Postele mohli být pohodlnější a jídlo trochu více přívětivější pro vegetariány. Ale obojí byly detaily, které jsme pro ostatní úžasné aspekty kurzu prominuli. 🙂

Tématem bylo jak bojovat proti nenávistnému projevu a diskriminaci, v online i offline podobě. Kurzem nás provázeli zkušení lektoři, který kromě náplně projektu pomohli a poradili se vším ostatním. V duchu neformálního vzdělávání se nesl celý kurz. Vytvářeli jsme mnoho „flip-chartů“, pracovali v týmu a interaktivně komunikovali mezi sebou. Také jsme se slovenským týmem nastínili konkrétní kroky, jakými se můžeme tématu nenávistného projevu věnovat i nadále.

Po kurzu jsme se vrátili na další dva dny do Jerevanu a prozkoumali okolí. Výhled na Ararat byl asi nejmagičtější, který jsme viděli.

Závěrem dodávám, že každá minuta spánkové deprivace (a že jich bylo) stála za to. Myslím, že mluvím za celý český tým, když říkám, že se do Arménie moc rádi vrátíme.

Ondřej Moučka

Možná se ti bude líbit