Youth Are Talking About Career and Employment – Turecko

single-image

Termín konání: 28. březen – 4. duben 2016

Místo konání: Sorgun, Yozgat, Turecko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Prosím pročtěte si info-pack a rozpis denních aktivit.

Účastníci: Beáta Serafinová, Lukáš Štepka, Tomáš Kochlöffel

Účastnící se země: Turecko, Bulharsko, Rumunsko, ČR, Estonsko, Maďarsko, Španělsko, Itálie, Litva, Makedonie, Řecko, Polsko

Hostitelská organizace: Sorgun Youth Association

Report z projektu:

Přelom března a dubna 2016 jsme strávili na projektu Youth Are Talking About Carreer and Employment v Turecku. Akce se konala na okraji (na turecké poměry) malého města Sorgun nedaleko Yosgatu, což je jeden z nejkonzervativnějších regionů celého Turecka. Měli jsme tak možnost poznat tradiční tureckou a částečně i obecně islámskou kulturu jinak, než jak je k vidění v moderních velkoměstech, jako je Istanbul. Ale to konec konců není stěžejní, pojďme si něco říct o projektu samotném.

Účastnilo se ho celkem 36 účastníků z 12 různých zemí plus několik tureckých organizátorů a jak napovídá už jeho název, tématem bylo budování kariéry a zaměstnanost, se zaměřením především na zaměstnávání mladých lidí. Všechny zúčastněné země totiž řeší s různou závažností stejný problém – mezi mladými lidmi je vysoká nezaměstnanost, protože zaměstnavatelé upřednostňují pracovní zkušenosti, které absolventi často postrádají. Sérií přednášek, workshopů a debat jsme toto téma probírali z pohledů jednotlivých zemí a jejich specifik – například Turecko má oproti západoevropským zemím výrazně mladší populaci, v balkánských a pobaltských státech je zásadním tématem odchod mladých schopných lidí za prací na Západ a podobně. Užitečnými členy týmu byli profesionálové z oboru – HR specialisté a poradci, kteří doplňovali naše informace poznatky z praxe. Součástí projektu byla i návštěva univerzity a diskuze s místními politiky na tato témata.

Nedílnou součástí projektu byly tzv. Národní večery, kdy týmy z jednotlivých zemí připravily stručné prezentace svých zemí a názorné ukázky jejich kultury včetně poživatin. Korbáčiky tradičně slavily mezinárodní úspěch! 🙂 Turkové se prezentace své země chopili ve velkém stylu, a tak součástí jejich večera byla i ukázka tradičních rituálů a nelze se divit, že se do projektu s nadšením dočasně zapojila i část hotelového personálů a překvapených hostů.

Obecně lze říci, že se opět potvrdila schopnost projektů spojit neformální vzdělávání a diskutování zajímavých témat s poznáváním jiných kultur a milých lidí, díky čemuž jsme zde strávili 7 příjemných a přitom užitečných dní. Děkujeme!

Lukáš Štěpka

Možná se ti bude líbit