YOUth Are the Voice – Finsko

single-image

Termín konání: 13.-20. srpen 2018

Místo konání: Lapua & Seinäjoki, Finsko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Přečtete si info-pack

Účastníci: Jana Kohoutová, Pavla Vaňková 

Hostitelská organizace: Lapuan kaupunki – City of Lapua – Youth Department 

Účastnící se země: Austria, Czech Republic, Estonia, Germany, Greece, Italy, Poland, Portugal, Slovakia, Slovenia, Spain, Finland

Report z projektu:  

Projekt zaměřený na sílu a důležitost médií se uskutečnil ve finském městečku Lapua, mimo jiné známé pro svou zbrojní továrnu, do kterého dorazíte zhruba za 3h vlakem z Helsinek. Celkem se sešlo 25 lidí z 12 evropských zemí. Během týdne jsme každý den absolvovali workshopy s prezentacemi na témata jako: kritické myšlení, stereotypy, rétorika, fotografické základy či tipy pro komunikaci a rozpoznávání fake news. Nechyběly ani energizéry před programem, coffee breaks a odpolední media labs, ve kterých jsme po skupinách zpracovávali historické události tak, jako by se odehrávaly v současnosti. Večer jsme se povětšinou sešli a sdíleli své zkušenosti ať už při procházení se městečkem, zpívání karaoke či při posezení ve společenské místnosti hotelu.

Hned večer při příjezdu jsme se dali do řeči s ostatními účastníky a já si užívala svůj první den dospělosti, jelikož jsem v den příletu do Finska oslavila své 18. narozeniny. Ubytování jsme byli po dvou a pokoje vypadaly opravdu skvěle. K dispozici byla i výše zmíněná společenská místnost se saunou. Ráno jsme měli volný přístup ke snídaňovému bufetu, po kterém jsme již odcházeli do nedalekého centra mládeže, kde se odehrávaly veškeré aktivity. Program začal seznamovacími hrami, které byly velmi efektivní a se jmény jsme tak po zbytek týdne neměli problém. Organizátoři nám také poskytli informace o nadcházejících dnech a struktuře projektu. Odpoledne jsme dostali za úkol vyrazit po skupinách ven a vymyslet nějakou výzvu, která bude pro každého člena týmu stejně náročná. Každý si poradil po svém. Naše skupinka se pustila do anglického jazykolamu, jiná objevila sníh u kluziště a postavila sněhuláka, další pro změnu vyšplhala na strom pro geocache.

Druhého dne jsme dostali prostor jedné minuty, během které jsme museli samostatně prezentovat naše organizace či sebe samé. Ačkoli stání na pódiu mnoho lidí znervóznilo, všichni se s úkolem vypořádali úspěšně a působili jako zkušení mluvčí.

Nesmím zapomenout ani na intercultural night následujícího večera, kde jsme stručně odprezentovali své země, a především ochutnali různorodé pokrmy.

Hlavním výstupem z projektu bylo vytvoření několika sociálních sítí, během odpoledních media labs, které jak propagovali, tak odporovali určitému historickému problému. Naše skupina například zpracovávala vládu diktátora Pinocheta v Chile. Vytvořili jsme sociální sítě oběma stranám a předstírali, jako by se problém odehrával v současnosti, v moderní době. Pomocí videí, fotek a psaných příspěvků jsme se snažili vcítit do role vlády a demonstrantů a přesvědčit tak našimi argumenty co nejvíce příznivců. Vše bylo prováděno jako simulace, proto jsme museli z internetu vše po projektu smazat. Nicméně i tak, jsme objevili efektivitu používání ne zcela obvyklých sítí jako je Twitter, Tumbrl či Pinterest a především jejich sílu při jejich užití současně týmem několika lidí. Každá kampaň má poté slušný dosah.

Zhruba uprostřed týdne jsme podnikli odpolední výlet do Seinäjoki, kde jsme navštívili místní architektonické skvosty. Především knihovna byla opravdu fascinující. Člověk by se tam hned vydal a strávil více času. Tolik chytrých řešení, interaktivního designu a množství útulných odpočívadel najdete jen málokde.

Následující večer jsme zajeli kamsi do lesů k jezeru, kde jsme na vlastní kůži vyzkoušeli pravou finskou saunu, a to včetně koupání v bahnitém jezeře a následném opékání buřtů, a dokonce palačinek na ohni. Při západu slunce jsme jen mlčky pozorovali krajinu z přilehlého mola.

Zbytek projektu poklidně dobíhal ke konci. Obdrželi jsme YouthPass, podstoupili závěrečnou evaluaci a rozloučili se s novými kamarády pod záminkou, že toto setkání rozhodně není poslední. Nevím, jak se s problémem vzdálenosti vypořádávají jiní, ale naše parta si sepsala smlouvu, že každý člen zůstane aktivní v naší WhatsApp skupině, zúčastní se každotýdenní foto challenge a také se zavazuje všem ostatním členům zaslat alespoň jeden dopis. Podepsáno, kopie vytištěny… no přeci nemůžete porušit legal agreement, že?

Pavla Vaňková

Možná se ti bude líbit