Youth in Network — Portugalsko

single-image

Termín konání: 23.-29. listopadu 2013

Místo konání: Fafe-Braga, Portugalsko

Program a akce: program Mládež v Akci, akce 4.3., PBA (partnership building activity)

Účastnící se země: Chorvatsko, Estonsko, Lotyšsko, ČR, Bulharsko, Litva, Rumunsko, Slovinsko, Francie, Portugalsko

Účastníci: Ondřej Serbousek, Jan Vacek, Kristýna Pelcová

Report z projektu

Projekt se konal v nádherném prostředí Portugalských hor, nedaleko historického města Guimaraese a dalšího velkého města Braga. Projekt se konal v rozlehlém areálu, který čítal i motokárovou dráhu a golfové hřiště, my jsme však obsadili pouze jednu malou budovu. Portugalské podnebí je sice mnohem příjemnější než naše české, ale v tuto roční dobu už je i na těchto místech zima. V noci teploty klesaly až téměř k nule, ale přes den se dalo na silném sluníčku i částečně opalovat.

Tématicky byl projekt zaměřen na osvětu o problému nezaměstnanosti mladých lidí, kdy jsme dostali možnost hovořit jednak mezi sebou a sdílet své vlastní zkušenosti, ale také se pobavit s místními a během výletu do Bragy poznat místní Portugalský život. Část programu byla také věnovaná novinkám nového programu Erasmus+ a i když konečná finální podoba zatím stále není známa, některé jisté novinky jsme se již dozvěděli. Celý projekt se držel v klidném a pohodovém tempu, ostatně tak jak se na pohodové Portugalce sluší a patří. Hostující organizace Synergia byla velmi zodpovědná, a všichni místní se o nás pěkně starali. Na projektu se sešli příjemní lidé, a tak spolupráce se všemi byla přátelská a vstřícná.

S českým týmem jsme si pobyt v Portugalsku malinko prodloužili, abychom měli šanci ještě více poznat krásy této nádherné země. Navštívili jsme města Porto, kde jsme se procházeli po slavném mostě konstruktéra Eifela i kopcovitých uličkách plných malovaných modrých kachliček Azuleius. Také jsme se dostali do snad ještě hezčího hlavního města Lisabon, i s jeho historickým hradem tyčícím se nad downtownem kterým projížděly proslulé žluté tramvaje. Na druhé straně přes záliv, který překlenuje most nazývaný „Evropská Golden Gate“, snad proto, že jej konstruovala stejná firma, jsme byli prozkoumat obrovskou sochu Krista podobnou té nejslavnější která stojí v Rio de Janeiro.

Portugalsko jsme opouštěli s leskem v očích a hlavou plnou nezapomenutelných zážitků. Každý z nás by se sem někdy rád ještě jednou podíval, protože celý projekt pro nás byl nezapomenutelný.

Ondřej Serbousek

Možná se ti bude líbit