Youth Marketing Policy Makers for Sustainable Development (YouMUST): Mobility of Youth Workers II – Makedonie

single-image

Termín konání: 12.-18. květen 2017

Místo konání: Struga, Makedonie

 Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 2: Capacity Building in the field of youth

Prosím pročtěte si info pack Prosím navštivte také webovou stránku projektu:, Facebook projektu: či Youtube kanál:

Tento projekt byl dvou-fázový. První část tohoto projektu se konala v září 2016. Více o 1. části projektu se dočtete zde z reportu české skupiny.

Účastníci: Lucie Straková, Nikol Škorpíková

Účastnící se země: Bulharsko, Chorvatsko, ČR, Polsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Ghana, Kyrgyzstán, Nepál

Hostitelská/pořádající organizace: Association for research, education and development  „Marketing Gate“ – Skopje.

Report z projektu:

Sedíme si na břehu Ohridského jezera a pozorujeme statečného Rumuna, jak plave k blízkému ostrůvku z palachu. Je nejstatečnější ze všech účastníků z 11 států a 3 kontinentů, hlavně proto, že ještě minulý týden v Makedonii sněžilo. Dokonce i lidé z Nepálu na něj koukají, jako by spadl z višně. Jo Aurelián…, to byl největší srandista, ale zároveň skvělý člověk. Byla jsem s ním totiž hned první den zařazena do menší skupinky a vymýšleli jsme projekty, velmi reálné bez vzdušných zámků,  které by pomohli problémům v našich státech.

Bylo skvělé, že nás bylo tolik národů na jednom místě. To nejpřínosnější, co mi projekt dal, byly příběhy lidí o jejich denních starostech. S jakými problémy se setkávají, jaká je jejich politická situace a jak tomu můžeme my pomoci. Člověk totiž nikdy není na věci sám, dokud se lidi zajímají. Tentokrát se nás sešlo 25, z Makedonie, Česka, Slovenska, Slovinska, Polska, Chorvatska, Bulharska, Rumunska, Kyrgystánu, Nepálu a Ghany. Každý národ byl jiný a pálilo nás něco jiného.

Téma celého týdne byli Sustainable Development Goals, které definovali lidé v United Nations, čili kroky, které musíme jako lidé po celém světě podniknout do roku 2030, aby z naší planety ještě něco zbylo. Zabývali jsme se problémy jako Gender Equality, Infrastructure, Peace and justice, Quality Education, ale i Responsible consumption a Pollution všeho druhu atd. Po vyslechnutí všech příběhů si člověk začne více uvědomovat, v čem můžeme ostatní státy inspirovat a v čem jsme za ostatními pozadu.

Například mě zarazilo, že v Polsku není vůbec povinná praxe při škole a proto mají studenti po ukončení studia velký problém si najít práci. Naopak se máme co učit od Slovinska v oblasti ochrany přírody a zacházením s přírodními zdroji. To by také ocenili lidé z Nepálu, kterým chybí zdroje pitné vody, které mají nedostatek a jejich řeky jsou zaplaveny plastovými odpadky. Za lepší školství a vzdělání se zasazuje především Ghana a Bulharsko. Během týdne jsme pracovali na různých projektech a social businessech, které by tyto problémy vyřešili. Velmi mě to inspirovalo k založení vlastní iniciativy za lepší Česko. Díky moc za tento oči otevírající projekt <3

                                                                                                Nikol Škorpíková

Možná se ti bude líbit