ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz
Místo konání: Puente Genil, Cordoba, Španělsko
Termín konání: 24.—31. říjen 2023
Český tým: 2 účastníci
Přečtete si info-pack. Prosím omrkněte také projektovou Fb stránku zde: https://cutt.ly/ResultsBettertogether
Hostitelská organizace: Asociación Europa 2020
Report z projektu:
Hola hola caracola!
Tak takto začínalo každé ráno v Puente Genil ve Španělsku. Že nevíte, co to znamená? Gratuluji, jste na tom úplně stejně jako já s mou úrovní španělštiny, která se nachází asi tak na levelu s názvem ‚Neexistující‘. Alespoň mohu s obrovským nadšením sdělit, že celý projekt s názvem Better Together zaměřený na leadership, organizační dovednosti a facilitaci projektů pro mladé, který se konal v termínu 24.10. – 31.10.2023 se nesl v neskutečně pozitivní vlně už od prvního večera, co jsme přijeli. Ještě v životě jsem nedorazila na místo, které by mne okamžitě zavalilo tak skvěle nabitou energií hned po tom, co vystoupím z taxíku před všemi milovanou ‚La Resi‘.
La Resi byla pro nás dočasným domovem na celý týden strávený v Puente Genil. Mimo domov pro nás jako participanty však představovala i obydlí pro naše organizátory, což bylo naprosto skvělé, neboť nám byli vždy v dosahu, kdybychom potřebovali naprosto, ale opravdu naprosto cokoli – pro ty z vás, kteří vyjet do Puente Genil zvažujete, pamatujte – room number eight it is! 🙂 V tomto centru pro mládež jsme strávili většinu svého času, neboť se zde konala i drtivá většina workshopů v pestré a živé místnosti zvané ‚Action Room‘, kterou pro svou skvělou atmosféru (a boží červené gaučíky) miloval snad každý a někdo zde dokonce trávil i svou odpolední siestu – možná také proto, že to byla pravděpodobně jediná místnost s wifi připojením… ale ta atmosféra byla samozřejmě přednější 😀
Po příjezdu, drobných small talcích a skvělé večeři v ‚Sexy Sexy Jesuchrist Place‘ (řekla bych malá, soukromá jídelna – ale víc prozradit nemůžu) nás čekala první noc na pokoji a k mému štěstí jsem dostala pokoj s Judi, druhou Češkou, se kterou jsme si neskutečně sedly a troufám si říct, že jsme tam byly jedna pro druhou. Ubytování jako takové v La Resi bylo naprosto dostačující, každý pokoj měl svou vlastní koupelnu a do společné místnosti to bylo doslova pár kroků. Ubytováni jsme byli různě – byli jsme v pokojích po dvou až šesti lidech – ale byla to sranda!
Po první noci nás v příjemných deset dopoledne čekalo oficiální zahájení programu. Nejprve jsme velmi zábavnou formou probořili ledy pomocí otázek, které jsme si sami navzájem vymysleli (že si zrovna vylosuju otázku ‚Are you sexy?‘ jsem tedy fakt nečekala :D). Následovala skupinová challenge, která nás suprově sblížila a napojila na jednu vlnu a díky skvělému složení party jsme nakonec s velkým náskokem pokořili i místní rekord! Odpolední program byl zaměřen na velmi zajímavě provedený speed-dating a podvečer jsme si vyrazili projít Puente Genil a zároveň pokřtít našeho projektového plyšáka Gorda. Večer jsme si naprosto užili skvěle připravenou intercultural night, kde jsme ochutnali sladkosti i slanosti a také tradiční nápoje z celkem jedenácti zúčastněných zemí (jak od nás z Česka, tak z Polska, Německa, Srbska, Rumunska, Řecka, Itálie, Estonska, Albánie, Turecka a samozřejmě Španělska) a skvěle jsme se pobavili při našich pokusech naučit se tradiční tance ostatních zemí.
Třetí den jsme se zaměřili na téma organizování a různorodost typů Erasmus+ projektů a debatovali jsme o tom, jak by měl facilitátor takových projektů vypadat a při té příležitosti jsme společnými silami vytvořili i svého papírového. Odpoledne jsme byli obeznámeni s rozdíly, výskytem a využitím formálního, informálního a neformálního vzdělávání a po spojení vědomostí z tohoto workshopu s aktivitou, kde jsme si ve dvojicích vymýšleli profil svého vlastního účastníka projektu, jsme sehráli velmi vtipné scénky o tom, jak v jednotlivých typech vzdělávání vyřešíme problémy vznikající střetnutím různých osobností participantů. Následovala výborná večeře a návštěva místního baru, kde jsem zažila snad nejvíc srandy za celý projekt – nikdy bych neřekla, že přinést mariášové karty a snažit se v prostředí baru naučit ostatní hrát české Prší, bude takový oříšek, ale zároveň, že se tak moc nasmějeme. Perličkou večera bylo, když jsme se shodou okolností v baru seznámili i se starostou Puente Genil!
Další den se nesl v duchu výletu do Córdoby, kde jsme strávili celý den. Navštívili jsme Palacio de la Merced, kde jsme se dozvěděli více o podpoře Erasmus+ projektů skrze politicky aktivní osoby. Následovala prohlídka a volný čas v Córdobě. Mimo návštěvu nádherné Mezquity (kterou jsem díky pomoci účastníka, který zde dobrovolničí, měla nakonec zadarmo) jsem se záhadným způsobem ocitla v místnosti se spíše staršími lidmi, sedícími u stolu s velmi soustředěnými výrazy – šlo se hrát bingo. To byla samozřejmě neskutečná sranda, zejména s mojí neexistující španělštinou – naštěstí mě v tom náš organizátor a parťák Juanje nenechal :D. Odpoledne jsme si prošli de facto celou Córdobu, vzali jsme Gorda na bramborovou tortilu, navštívili jedno z muzeí, dále vyhlášenou čajovnu a k večeru jsme přešli přes nádherný Římský most na druhou stranu Córdoby, kde jsme se všichni sešli, udělali krásné společné fotky s Córdobou se zapadajícím sluníčkem v zádech a vyrazili jsme zpět do Puente Genil. Na cestě zpátky panovala tak krásná atmosféra, až mě to rozplakalo. Spousta lidí zpívala a ‚vibovala‘ a já pocítila neskutečný vděk za to, že tam jsem.
Druhou polovinu společného týdne jsme započali debatou nad mezikulturními rozdíly vedeným opět nad scénkou, kterou jsme si společně sehráli. Poté jsme zamířili do centra, kde probíhal další bod programu s názvem ‚World café‘. Zde jsme ochutnali tradiční španělskou paellu a následně se přesunuli k moderovaným skupinovým debatám nad různými tématy, jak lze pojmout Eramus+ projekty – já například měla na starost téma, které neslo název ‚Is it possible to combine having a family + Erasmus+ projects?‘. Po odprezentování společných výtvorů jsme byli pozváni na vynikající několikachodové tapas do luxusní restaurace a v pozdních hodinách jsme se nakonec rozhodli navštívit i místní Halloween party – vsadím se, že takovou byste v Česku nezažili!
Zbylé dva dny se nesli v duchu vytváření společných projektových videí, plakátů, projektového magazínu, rozhovorů a pro naše pobavení se tvořili i memes. Měli jsme zároveň možnost si po trojicích vyzkoušet navrhnout náš vlastní projekt dle standardů a požadavků Erasmus+ projektů a své nápady jsme opět sdíleli ostatním a diskutovali jsme nad nimi. Poslední den v pozdní odpoledne probíhalo předávání youthpassů – na střeše naší zlaté La Resi a to za západu sluníčka. Byla to asi ta nejsmutnější ale zároveň nejmagičtější část celého projektu. Padaly slzy jak hrachy ale rovněž o vřelé obětí a spousty úsměvů nouze nebyla. Náš úplně poslední večer jsme zakončili promítáním našich výtvorů ve velmi pěkném podniku, kde jsme se všichni opravdu hodně nasmáli. Za nadcházejícího zpěvu a tance jsme se v duchu loučili s těmi všemi úžasnými lidmi, zážitky i skvělým místem, které pro každého díky báječným organizátorům a jejich snaze představovalo nový domov.
Díky tomuto projektu jsem se toho spoustu naučila. Dozvěděla jsem se mnoho informací o organizování Erasmus+ projektů a poznala jsem spoustu aktivit, které mohu využít při své práci s mladými lidmi. Tak trochu jsem se i více postavila na vlastní nohy, naučila si více věřit, postavit se sama za sebe, lépe komunikovat, více spolupracovat s ostatními a nebát se zkusit nové věci. Všechno to samozřejmě šlo lépe díky naší skvělé bandě a díky tomu, že jsme opravdu vytvořili inkluzivní a dostatečně bezpečný prostor pro všechny. Tímto bych chtěla poděkovat všem organizátorům i vysílající organizaci EYCB za možnost se něčeho tak nezapomenutelného zúčastnit. A jak bych celý projekt závěrečně ohodnotila? Na to mých deset z deseti prstů je sakra málo, ale snad stačí zmínit, že se rozhodně hodlám vrátit – a dlouho mi to trvat nebude. Španělsko a konkrétně projekt Better Together v Puente Genil byl totiž neskutečná (a pro mě životní) jízda.
Natálie