Arts Community Environment — Černá Hora

single-image

Termín konání: 14.-22. březen 2013

Místo konání: Bar, Černá Hora

 

Účastníci: Martin Tlučhoř, Alena Hrabětová, Zuzana Hejtmánková

Program a akce: program Mládež v Akci, akce 3.1. tréninkový kurz

Report z projektu:

Jelikož tento projekt byl můj první, jehož jsem se zúčastnil, měl jsem na začátku určité obavy z neznámého. Když už teďka sedím doma a přemýšlím nad tím, co jsme na tomto projektu všechno viděli, zažili a poznali, tak musím říct, že ten projekt byl opravdu senzační. Myslím, že to tak cítili i ostatní účastníci.

Do Černé Hory jsme cestovali vlakem a s polskými účastnicemi jsme se domluvili, že se k nim v Budapešti připojíme. Téma projektu bylo na rozmezí ekologie a umění. První dny jsme si povídali o ekologických problémech, které jsou v zemích, odkud byli účastníci. Hledali jsme jejich řešení. V jednom z dalších dnů jsme prováděli průzkum mínění obyvatel Baru tím, že jsme se jich ptali na otázky typu, jestli se jim v tomto městě libí, jestli by zde něco chtěli změnit ve spojení s odpadem a tak. Na závěr přišel den, který jsme si úplně všichni užili nejvíc. Praktické zavádění ekologie do praxe v ulicích Baru. Jedna skupinka na pláži vyráběla květináče a různé dekorace z PET lahví, druhá zase z pneumatik od traktoru vyrobila dva dekorativní bicykly na plážové promenádě. Nakonec jsme se všichni účastníci přesunuli na náměstí a tancovali jsme Macarenu ve stylu flash mob. Během celého dne jsme nosili žluté reflexní vesty a gumové rukavice.

Měli jsme také několik volných večerů, kdy jsme převážně hráli karty a popíjeli místní pivo. Dále jsme měli dva večery meditace, kterou nám přijel přiblížit jeden odborník ze Srbska. Navštívili jsme také nejstarší olivovník a město Starý Bar. Musím hlavně poděkovat našemu trenérovi Nickovi, který byl úplně super, všichni jsme ho měli nejvíc rádi.

Martin Tlučhoř

Možná se ti bude líbit