Change Today for a Better Tomorrow — Německo

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Campsite Juliusplate, Berne, Brémy, Německo

Termín konání: 12.—22. červenec 2022

Pokud máte zájem o více informací, prosím důkladně si přečtete info-pack.

Hostitelská organizace: NaturKultur e.V.

Účastnící se země: Německo, ČR, Kypr, Rumunsko, Severní Makedonie, Řecko

Český tým: David Menšík (GL), Bernadeta Kadaňková, Adéla Hrdinová, Ondřej Štěpánek, Lukáš Drobek, Ondřej Vaněk, Kateřina Mrázová, Kristýna Novotná

Report z projektu: 

Projekt se konal od 12.7. do 22.7. v Berne v Německu a nesl název Change today for a better tomorrow. Účastnily se země: ČR, Kypr, Makedonie, Řecko, Rumunsko a Německo v celkovém počtu 40 účastníků. Celých 10 dní jsme většinu času trávili v kempingovém areálu a jeho okolí. Spalo se ve stanech po 1-3, workshopy probíhaly venku v prostorách kempu a v případě špatného počasí ve velkých stanech. 

Projekt se zabýval tématikou ochrany životního prostředí, mentálního a fyzického zdraví. Celý projekt byl založen hlavně na předání informací neformální metodou vzdělávání tzn. tematické a naučné hry a metoda learn by doing. Na konci workshopů s námi jeho organizátor prodiskutoval, co nás daná hra měla naučit, co příště udělat lépe. Ke konci každého dne také probíhala reflexe, kde jsme sdíleli, co jsme se ten den naučili, sdíleli pocity. Pracovali jsme ve dvojicích nebo menších skupinách.

První dny probíhaly hry více seznamovací, trust building games a team building games. Na programu bylo také 6x intercultural night, kde každý národ představoval jeho zemi formou krátké prezentace, ochutnávky jídla a pití, národního tance a kvízu nebo malé soutěže. První výlet, který jsme absolvovali byl výlet do lanového centra, kde jsme si všichni mohli vyzkoušet různě těžké úrovně aktivit podle našich sil a odvahy. V lanovém centru jsme si mohli vyzkoušet i zip-line, která vedla nad jezerem. Odpoledne jsme šli k jezeru, kde jsme měli volno. Další výlet byl celodenní procházka po okolí, kde jsme absolvovali krátkou exkurzi v ponorkovém bunkru Valentin a odpoledne jsme měli volný odpočinkový program, během kterého jsme mohli hrát hry, odpočinout si, diskutovat s kamarády. V podvečer jsme se pak vydali pěšky zpět do kempu. Posledním výletem byla krátká procházka v Brémách, následně pak proběhl výlet na kánoích. Tento výlet byl sice vyčerpávající, ale většina účastníků ho hodnotila jako ten nejlepší. 

Poslední dny následovaly přednášky s informacemi o programu Erasmus+, o budování partnerství mezi jednotlivými organizacemi, o solidarity projektech atd. V rámci posledních vzdělávacích bloků jsme měli za úkol zpracování vlastního projektu (nanečisto) ve skupinkách a také s vlastním národním týmem jsme měli za úkol popřemýšlet, jakým způsobem se budeme pokoušet získané znalosti předávat dál a výsledek jsme odprezentovali. Poslední večer jsme u táboráku obdrželi certifikát o absolvování kurzu, následoval závěrečný proslov organizátorů a lídrů národních skupin. Večer byl zakončen loučením a zpěvem u táboráku. 

Jménem celé české skupiny bychom chtěli poděkovat jak organizátorům EYCB, tak Naturkultur za uskutečnění skvělého projektu a za příležitost se jej zúčastnit. Získali jsme mnoho nových přátel a na spoustu momentů budeme s radostí vzpomínat.

                                                                                                          Adéla Hrdinová

Možná se ti bude líbit