From Citizen…Sheep to Citizenship — Rumunsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Sarata Monteoru, Rumunsko

Termín konání: 14.—24. listopad 2023

Český tým: 4 účastníci + 1 group leader

Přečtěte si info-pack.

Hostitelská organizace: ASOCIATIA ODEN

Report z projektu:

Sarata-Monteoru. Malebná, zato trošku nenápadná vesnice v jihozápadním Rumunsku. Právě zde, v malebném penzionu, se konal projekt Erasmu+ s názvem From Citizen…sheep to Citizenship. Na starost ho měla organizace HAIR Redivivus z nedalekého města Buzau. Téma těchto deseti dní byli volby, účast mladých lidí ve volbách a politická diverzita v našich evropských zemích. Dostali jsme tak jedinečnou možnost se pobavit s dalšími mladými lidmi z Rumunska, Španělska, Itálie, Řecka, Lotyšska, Polska a Bulharska o tom, jak vnímají politiku v jejich regionech. Program byl nabytý, zároveň ale velmi kreativní a pohodový. Věřím, že si každý mezi rumunskými kopci odpočinul, seznámil se se zajímavými lidmi a našel si plno kamarádů.

              V rodinném penzionu Casa Cu Tei s námi bylo zacházeno jako na zámku. Bylo nám servírováno výborné jídlo, prostory byli stylové a čisté a ani moc nevadilo, pokud jsme byli občas hlučnější.

              První dny probíhalo seznamování. S lidmi, režimem i tématem projektu. Osobně musím velmi pochválit organizátory projektu, u kterých bylo vidět, že čerpají ze studny zkušeností a každá jejich hra nebo aktivita byla ozkoušená, efektivní a velmi zábavná. Moc se mi líbilo pravidlo rozřazování do týmů: pokaždé člověk skončil v jiné sestavě lidí, nejlépe co nejvíce multikulturní.

              Většinu večerů probíhali oblíbené Intercultural evenings: možnost ochutnat speciality z jiných zemí, nebo představit tradice své. Přes den jsme tvořili, představovali, debatovali nebo třeba i vytvářeli program naší vlastní strany.

              A na poslední tři dny jsme odjeli do Buzau. Cestou jsme také navštívili přírodní památku UNESCO mud vulcano. Buzau mě okouzlila svou neotřelostí. Měli jsme plno času si město projít, zajít na trh, nakoupit rumunské speciality a nadýchat se také městského života. A poslední večer proběhla poslední party s pizzou a samozřejmě- dojemným loučením.

              Děkuji všem, kteří se podíleli na organizaci tohoto nezapomenutelného projektu. Všem, díky kterým jsme měli šanci poznat nové lidi, místa, ale i sami sebe.

Marta

Možná se ti bude líbit