From Citizen…Sheep to Citizenship — Rumunsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Sarata Monteoru, Rumunsko

Termín konání: 14.—24. listopad 2023

Český tým: 4 účastníci (nejlépe prvovoliči ve věku 17—23 let) + 1 group leader (ve věku 18+). Účast je možná pro ty, kterým je 17 let, ale v době konání voleb do Evropského parlamentu (1. června 2024) jim bude 18 let. 

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack. Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy (viz „participants‘ profile“ níže). Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím odešlete vyplněnou přihlášku co nejdříve.

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €275 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

Účastnický poplatek vybíraný přímo hostitelskou organizací: €5/účastník

Hostitelská organizace: ASOCIATIA ODEN

Popis projektu:

Aim of the project is to increase European citizenship among youngsters and to stimulate participation in elections

Objectives are:
  1. increasing youngsters motivation for participation in voting (especially for EU parliament) and awareness of their rights and duties as European citizens
  2. developing spirit of European citizenship and civic engagement of youngsters in political and social life
  3. promoting non formal education methods (videos, theater, simulations etc) as tools to combat absenteeism in European and national elections

The methodology is based on nonformal education methods including presentations, debates, role play, theatre, storytelling, etc. The project activities will be preparation, introduction, getting to know each other, workshops in plenary and teams, outdoor activities, intercultural evenings, visits, reflection and evaluation according to agenda.

Final products expected: a visual campaign (video,flyers etc) to stimulate presence in voting and a magazine with conclusion from activities

What should you prepare:
  • a research about involvement of youngsters from your community/country in elections
  • statistics, legislation, political parties
  • be prepared to propose games, energizers, activities for free time or for our workshops
  • as we want to use as less plastic as possible please bring with you your own coffee/tea cup or mug and a bottle/recipient for water
  • for intercultural evening you have to bring some traditional food and drinks and to be ready to teach us a song or a dance. ATTENTION !! There is not possible to use kitchen for cooking (because of regulations about safety and hygiene ) so bring dry things …you can prepare short and easy meals that can be done without oven like salads etc…if you need some ingredients like vegetables, oil, salt, regular spices, bread etc. we can provide them.

Možná se ti bude líbit