Coop’Action – Francie

single-image

Termín konání: 20.-30. červen 2018

Místo konání: Bédeille, jiho-západní Francie

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Přečtete si projektové info a info pack 

Účastníci: Vítek Dvořák, Markéta Cábová, Eva Gotalská, Lucie Mendelová

Group leader: Soňa Juríková

Hostitelská organizace: SolAfrika

Účastnící se země: ČR, Francie, Rumunsko, Polsko

Report z projektu:  

Letošní nejdelší dny roku, tedy konec červnový, jsem strávil na projektu zvaném „Coop in action“ na farmě v nádherně zelené krajině v předhůří Pyrenejí z francouzské strany. Z Česka jsme vyjeli v počtu pěti lidí a spolu s účastníky z Rumunska, Polska a Francie jsme vytvořeli super partu.

Téma projektu bylo o ekologii, o tom jak se vypořádat s dnešní uspěchanou dobou plnou konzumu, kde se málokdo stará o budoucnost naší  země i Země. Hlavní myšlenka projektu byla jak kolektivní život může právě zmírnit naší ekologickou stopu. Celý projekt jsme pracovali jako tým, někdy až jako rodina a společně jsme si rozdělovali úkoly od vaření, úklid až po čištění suchých toalet. Jako součást jsme se jeli i podívat na farmu, kde takhle skupina více než deseti lidí již delší dobu zdárně žije.

To ale nebylo vše, po celý projekt jsme měli také spoustu aktivit, ze začátku jsme probořili ledy mezi námi účastníky pomocí tzv “icebreakerů“. Později jsme si společně užívali program buď jednotlivými státy připraveným nebo převážně vedoucími. Přístup vedoucích byl dle mého jaký by měl být, tzn. kvalitně připravený program, ale zároveň po celou dobu si s námi drželi naprosto kamárádský vztah. Během pobytu jsme také navštívili místa, kde se vyrábí domácí sýr a chléb, který jsme si také mohli sami udělat a samozřejmě i sníst. Navštívili jsme také festival, který mě uchvátil svou atmosférou a také místní lokální trhy, které tu fungují místo supermarketů. Vrcholem projektu byl dvoudenní výlet se spaním venku, kde jsme poznali krásu francouzského venkova a tamních lidí a hlavně jsme se více poznali my jako skupina a prohloubili tak naše přátelské vztahy ještě na vyšší úroveň.

Těchto deset dní jsem si užil všemi deseti. Celý tamní region má něco magického do sebe a člověk se setkává jenom s pozitivní energií od lidí zde bydlících, neustále se usmívajících a tak nějak spokojených lidí odříznutých od velkých měst a jeho ruchu. Musím vřele doporučit všem jakýkoliv projekt od organizace SOL Afrika, a také tak s dobrým pocitem činím.

                                                                                                                                                                                         Vítek Dvořácký

Možná se ti bude líbit