Crossroads — Chorvatsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Veliki Grđevac, Chorvatsko

Termín konání: 24. červenec—1. srpen 2023

Český tým: 5 účastníků (ve věku 20—25 let, ročníky narození: 1997—2003) + 1 group leader (ve věku 20+)

Prosím, přečtete si info-pack. 

Hostitelská organizace: Koning Kevin

Report z projektu:

Výměna mládeže Crossroads od hostitelské organizace Koning Kevin se konala ve dnech 24.7.2023 – 1.8.2023. Ubytování bylo v komplexu Šrc Kukavica, blízko města Veliki Grđevac, přibližně 100 km od Záhřebu.

Kromě organizátorského belgického týmu a našeho českého se tam setkaly také týmy ze Srbska, Bulharska, Litvy a domácího Chorvatska.

Ubytování bylo obklopeno lesy a nedisponovalo Wi-Fi připojením. Vzhledem k tomu, že byl celý projekt na téma duševního zdraví, jsme však odpojení od sítí uvítali a všichni účastníci projektu se shodli na tom, že to bylo osvěžující a upevnilo to náš společně trávený čas (bez mobilních telefonů…).

Během tohoto týdne měla každá z národních skupin za úkol připravit několik aktivit na téma duševního zdraví. Ráno například probíhaly aktivity od belgického týmu cca na 2 hodiny, a po pauze jsme měli dvě hodiny aktivit od týmu z Bulharska. Aktivity probíhaly celý den až do večeře, po které jsme měli volný čas.

První den byl zaměřen hlavně na seznámení a hry s účelem zapamatování jmen všech účastníků. Aktivity byly postupně více zaměřené na naše zájmy, životní zkušenosti či příběhy spojené s duševním zdravím. Například během jedné z aktivit jsme se navzájem mohli dozvědět, jakým způsobem se vyrovnáváme se stresem (procházka v přírodě, trávení času s kamarády).

Každý den jsme jinak zakončovali v reflexních skupinách, ve kterých vždy byla jedna osoba z každého národního týmu a jeden team leader. V těchto skupinách jsme sdíleli své pocity z celého dne a názor na proběhlé aktivity.

Úžasný zážitek plný dobré nálady byla intercultural night, kde každý národ prezentoval své typické jídlo a pití a někteří z účastníků předvedli i jejich národní tanec. Byl to skvělý večer, který nám umožnil se o každém národu dozvědět něco nového. Všem bych touto cestou ráda poděkovala za krásný týden plný zábavy a vzájemného sdílení. (Anna Marciano)

 

Možná se ti bude líbit