Different Point of View – Polsko

single-image

Termín konání: 17.-24. květen 2014

Místo konání: Varšava, Polsko

Program a akce: program Mládež v Akci, akce 1.1. výměna mládeže

Účastníci: Michaela Gelnarová, Pavla Nováková, Klára Hečková (group leader), Tomáš Lábek, Kristian Tomala

Report z projektu: 

V květnu letošního roku jsem měla možnost zúčastnit se výměnného programu s názvem Different point of view v Polské Varšavě. Projekt byl zaměřen na longboarding a streetové sporty.

Kromě českého týmu se projektu účastnily týmy z dalších pěti zemí – Portugalsko, Malta, Německo, Litva a Polsko.

Hned po příjezdu do Varšavy nás čekalo milé překvapení. Byli jsme totiž ubytovánI v botelu – hotelu na lodi, která kotvila u břehu řeky Visly. Toto nábřeží je mimo jiné místem, kde se denně setkávalo mnoho mladých lidí, žijících ve Varšavě. Seděli u řeky, povídali si, pili víno a odpočívali. Hned ze startu nám tedy bylo jasné, že o zábavu nebude v místě našeho bydliště nouze.

Od samého začátku až do skončení tohoto projektu jsme byli neustále utvrzováni v tom, že poláci jsou národem velmi pohostinným, laskavým a se silným sociálním cítěním. Za celý týden mi nechyběla jediná věc a jakýkoliv, byť sebemenší problém zvládli naši hostitelé okamžitě vyřešit.

Každý den začínal takzvanou mezinárodní snídaní. Šlo jednoduše o to, že přípravu snídaně měla každý den na starost jiná země. Perfektní start do nového dne! Měli jsme tak možnost ochutnat věci jako litevský domácí sýr, různé druhy pečiva, pro každou zemi typické jiné, portugalské zavařeniny, mnoho druhů domácích medů z Malty, ale také záležitosti jako bylinný sirup proti kašli nebo sušené vepřové uši.

Na každý den byl naplánován pestrý program, který se více či méně týkal longboardingu. Jeden den jsme byli jezdit na krásném asfaltu okolo obrovského městského stadionu, jindy jsme se na prknech pohybovali po městě a v rámci hry, kterou pro nás organizátoři vymysleli, jsme plnili spoustu legračních úkolů a poznávali krásy centra Varšavy. Obzvláště zajímavá byla návštěva dílny na výrobu longboardů firmy Alternative Longboards. Mohli jsme se podívat a dokonce si i sami vyzkoušet výrobu longboardů od úplně počátečního slepování dýh až po finální montáž. Odměnou nám všem bylo šest kusů vlastnoručně vyrobených longboardů s vlastním designem, které jsme si mohli odvézt domů – každá země jeden.

Tím nejcennějším co jsem si z Varšavy dovezla, však bylo množství nově navázaných přátelství. Je krásné potkat lidi z různých koutů světa, kteří mají stejné zájmy jako Vy, přemýšlejí o stejných věcech a dokáží si s Vámi hodiny povídat o tom, co Vás baví.

 

Co říct závěrem? Byl to úžasný týden plný skvělých zážitků, nově navázaných známostí, plný smíchu, radosti, pohybu, dobrého jídla a relaxace. Projekt naprosto předčil mé očekávání a myslím, že je na místě říct všem lidem, kteří se na jeho organizaci podíleli, mockrát DĚKUJI.

Klára Hečková

Stránky projektu: https://www.facebook.com/dpov2014?fref=ts

Možná se ti bude líbit