Discover Green Jobs — Francie

single-image

Termín konání: 23.-31. červenec 2018

Místo konání: Lahage, Francie

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Přečtete si info-pack.

Účastníci: Jakub Hodulík, Diana Kmeťková, Pavlína Holečková, Ludmila Pátá

Group leader: Petr Jirků

Hostitelská organizace: Association 3PA

Report z projektu:  

Výměna mládeže, která se konala 23. – 31. července 2018 ve francouzském městečku Rieumes, nedaleko Toulouse, byla zaměřena především na životní prostředí. Nesla název Discover Green Jobs. Projektu se zúčastnilo 30 lidí – 5 z Francie, Řecka, České republiky, Alžírska, Německa a ze Španělska. O vše se báječně starala francouzská Association 3PA.

První večer nám místní nachystali bohatou hostinu a my jsme si po dlouhé cestě naplnili žaludky. Jelikož jsme se nestihli pořádně představit, následující den probíhaly seznamovací hry a zábavné aktivity, abychom si zapamatovali jména a tváře ostatních. Byla nám představena činnost organizace 3PA a zúčastnili jsme se prezentací o přírodě, energetických zdrojích, uhlíkové stopě či globálním oteplování.

Další 2 dny jsme dojížděli do nedalekého Lahage, kde nám program tvořily 4 workshopy – výroba solárních pecí, práce se dřevem, farmaření a výroba cihel. U každého workshopu jsme si povídali o tom, jak tyto věci ovlivňují okolní prostředí a že i my můžeme svým chováním něco změnit. Co velmi oceňuji je to, že workshopy byly praktické, tudíž jsme si mohli vše vyzkoušet a zjistit, co taková práce (například na farmě) obnáší.

V sobotu se konal celodenní výlet do Toulouse vzdáleného zhruba 40 km. Někteří se účastnili organizované prohlídky městem, jiní město prozkoumali sami. Navštívili jsme například Capitole de Toulouse, Pont Neuf, Museum of Natural History, Jardin du Grand Rond a spoustu dalších zajímavých míst.

Neděle patřila krásným a dechberoucím Pyrenejím. Dopoledne jsme se byli podívat na horské farmě a dozvěděli se něco o chodu a životu místních. Odpoledne jsme podnikli pěší výlet po hřebenu hor. Odměnou nám byly krásné výhledy. Myslím, že budu mluvit za všechny, když řeknu, že to byl jeden z nejlepších dní.

Večer probíhala Interculture night. Každá země se prezentovala svým jídlem a pitím. Součástí večeru byl i kvíz vymyšlený vždy jedním národem.

Další věc, která mi přišla skvělá bylo vaření v podání účastníků výměny. Rozdělili jsme se do 5 skupin po 6, každý člen byl z jiné země a o to víc se to jevilo zajímavějším. Každý tým dostal zadání a musel podle toho uvařit jídlo pro ostatní. Byly podávány například papriky plněné rýží, špagety s rajčatovou omáčkou, tzatziki nebo různé druhy salátů. Poté následoval ještě výtečný dezert.

Také jsme se zúčastnili festivalu v Rieumes nebo byli na koncertě Alexis Evans, který se konal v útulném parčíku a byl ohromný, příjemně nám zpestřil večer. Tento večer plný tance a hudby jsme si všichni maximálně užili.

Den před odjezdem nastala chvíle na „evaluation time“. Sdělili jsme si svoje poznatky, názory a pocity, které jsme si za celý týden vytvořili. Večer pro nás 3PA připravila hostinu, u které opět nechyběla zábava a hlasitý smích. Projekt byl naprosto úžasný! Z celého týdne si odvážíme spoustu zkušeností, kamarádů a zážitků, které jsou dle mého názoru to nejcennějších věcí, co máme.

Pavlína Holečková

Možná se ti bude líbit