Share with All – Turecko

single-image

Termín konání: 20.-29. listopad 2015

Místo konání: Istanbul, Turecko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Prosím pročtěte si info-pack a rozpis denních aktivit.

Účastníci: Anna Vitešníková, Kamila Lepková, Simona Bočková

Účastnící se země: Švédsko, Turecko, Estonsko, Slovensko, Lotyšsko, Polsko, Španělsko, Maďarsko, Velká Británie, ČR

Hostitelská organizace: Environment Development Association

Report z projektu: 

Projekt, kterého jsme se zúčastnili, nesl název Share with All, a svému jménu dělal velkou čest, jelikož v tomto smyslu také celý projekt probíhal.  Kde jinde bychom mohli sdílet zkušenosti, znalosti a vlastní kultury, než v největším tureckém městě, Istanbulu, které je označováno za bránu do Evropy. Toto téměř 16 milionové město je tepající křižovatka mnoha kultur, v době konání našeho projektu od 20. – 29. listopadu ale k jeho multikulturnosti přibylo ještě dalších 40 lidí z České republiky, Slovenska,  Švédska, Estonska, UK, Španělska, Polska a samozřejmě hostujícího Turecka. 

 

Kurz byl zaměřený na sdílení zkušeností s programem Erasmus+, typech neformálního vzdělávání a jak pracovat s mládeží. Ke každému tématu jsme se v průběhu týdne dostali a probrali jej. Každý den začínal skvělou snídaní v hotelu, kde potom rovněž probíhala valná většina kurzu. Jídla bylo tolik, že bychom v jídelně mohli strávit i celý zbytek dne, aniž bychom přestali jíst, naštěstí byly v rámci prvního společného dne zavedly pravidla, a za jejich porušení přicházely vskutku zajímavé tresty. První z pravidel bylo nechodit pozdě, takže každé ráno v 10 hodin jsme již museli být po snídani a přichystáni na další dávku informací, simulačních her, nebo týmových aktivit. 

 

Společné aktivity probíhaly celý den a nekončily ani večer, kdy proběhlo několik oficiálních mezi-kulturních večerů, kdy jednotlivý zástupci prezentovali své země. Po skončení těchto oficiálních prezentací ale sdílení pokračovalo, jak jinak než formou neformálního a informálního vzdělávání až do ranních hodin. V půlce týdne jsme také dostali příležitost objevit Istanbul jinak než z hotelu, a bylo jen na nás, jak celý den strávíme. Tuto možnost jsme samozřejmě využili a prozkoumali, co se dalo, za slunečného dne jsme nakoupili potřebné dárky pro naše drahé kamarády v deštivém a studeném Česku, a celý den jsme uzavřeli jízdou v taxi zpátky do hotelu ve stylu nového filmu Rychle a zběsile v našem obsazení.  

 

Jeden z dnů, který jsme v Istanbulu na projektu strávili, byl ale výjimečnější než ty ostatní. V pátek jsme dostali příležitost prezentovat všechny naše nově nabyté vědomosti o Erasmus+ a neformálním vzdělávání v praxi. Úkolem bylo zaujmout studenty střední školy, aby přes Erasmus+ také někde vyjeli, seznámit je s celým programem a jejich možnost, jak se do něj zapojit. Byli jsme rozděleni do osmi skupin, ve kterých jsme si připravili den předtím strategii jak naše vyučovací hodina a půl bude probíhat. Při vstupu do tříd se alespoň v našem případě stala prezentace tvrdým oříškem, jelikož studenti nedokázali komunikovat v anglickém jazyce a my zase neovládali jazyk turecký. Tento nedostatek jsme ale brzy s pomocí překladatelů překonali a zbytek hodiny už proběhl k oboustranné spokojenosti. 

 

Simona Bočková

Možná se ti bude líbit