Discover your potential: a training course on creativity and youth work – Německo

single-image

Termín konání: 16-24. února 2014

Místo konání: Haus Kreisau, Berlín, Německo

Program a akce: program Mládež v Akci, akce 4.3. tréninkový kurz

Účastníci: Silvie Komárková, Radim Švehla, Alžběta Možíšová

Report z projektu:

Projekt Discover your potential se konal v klidném prostředí u jezera Wannsee, asi hodinu od centra Berlína. Sešla se zde mezinárodní skupina velmi různorodých lidí ze Španělska, Portugalska, Polska nebo Rumunska a dalších zemí, zástupci a zástupkyně různých organizací i profesí… Společná byla naše touha prozkoumat a posunout hranice vlastní kreativity a myslím, že projekt v tomto ohledu svůj účel naplnil, ba překonal očekávání.

Tým lektorů byl velmi profesionální a skvěle připravený. Nabídli nám spoustu zajímavých informací a řadu aktivit, ať už skupinových, tak individuálních, které byly zaměřené nejen na kreativitu, ale také na sebepoznání. Každý den probíhal zajímavý program. První den jsme pomocí fotografií měli ztvárnit téma kreativity. Další den jsme zase vytvořili „muzeum kreativity“, kdy jsme měli využít předměty v okolí a dát jim nový význam, který odkazuje k tomu, jaké prostředky v rámci našich organizací pro zvýšení kreativity potřebujeme. Velmi inspirující bylo představení různých kreativních technik, které jsme si během jednoho odpoledne mohli vyzkoušet – mentální mapa, vizuální myšlení, orákulum a – můj osobní favorit – „6 thinking hats“ (od de bono Group).. V rámci posledních dvou dní, věnovaných „cre-activities“, jsme v menších pracovních skupinách měli vytvořit a realizovat vlastní aktivitu pro celou skupinu a dostali jsme tak možnost vyzkoušet si, jaké to je být lektorem.

Strávit týden v domě u jezera je téměř terepeutická zkušenost – okolní svět každodenních starostí, práce a dalších povinností se najednou zdá vzdálený, čas plyne úplně jinak – každý den školení byl velmi intenzivní, takže pocitově se zdálo, že jsme na projektu snad měsíc, přitom zároveň dny ubíhaly rychle a než jsme se vzpamatovali, už byl čas odjezdu… při závěrečné evaluaci bylo vidět, že do každého z nás se tenhle společně strávený čas zapsal a myslím, že na ty dny plné kreativity, inspirace, humoru a poznávání budeme s láskou vzpomínat.

Alžběta Možíšová 

Možná se ti bude líbit