Don’t Look Up — Polsko

single-image

DON’T LOOK UP

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Koninki, Polsko

Termín konání: 17.—24. červen 2023

Český tým: 6 účastníků 

Prosím důkladně si přečtete info-pack.

Hostitelská organizace: Stowarzyszenie Wielu Mozliwosci

Report z projektu:

Projekt výměny mládeže s názvem Don’t Look Up se konal od 17. do 24. června 2023 v Polsku, konkrétně v malebné vesnici Koninki přibližně 50 km od města Krakov. Účastnily se ho celkem 4 týmy z různých zemí, a to z Maďarska, Bulharska, Česka a Polska. Každý tým se měl skládat z 10 členů, ale jelikož se některým zemím nepodařila naplnit kapacita, tak nás nakonec místo plánovaných 40 účastníků bylo 35. Celý projekt zajišťovala polská organizace Stowarzyszenie Wielu Możliwości.

Tématem projektu byla ekologie, životní prostředí a klimatická změna. Jeho cílem bylo povzbudit zájem účastníků o dané téma a rozvíjet kompetence, které nám umožní lépe porozumět světu kolem nás a chovat se šetrněji k přírodě.

Projekt se skládal z mnoha ekologicky zaměřených aktivit, které byly založeny na neformálních vzdělávacích metodách, jako například hry, diskuze, prezentace a další. Kromě teoretických aktivit jsme se zúčastnili například workshopu v místní základní škole, kde jsme vytvářeli plakáty s ekologickým tématem a seznámili se s místními žáky. Nechybělo také sbírání odpadu ve vesnici a jejím okolí, které bylo zakončeno večerním grilováním a opékáním u táboráku.

Jeden den byl věnován výletu do Gorczaňského národního parku, jehož hlavním cílem byla návštěva astronomické observatoře, kde jsme se dozvěděli něco málo o tom, jak observatoř funguje. Během návštěvy nás zastihla prudká bouře, která však po krátké chvíli přešla a díky které jsme měli poté možnost spatřit symbol národního parku – mloka skvrnitého.

Čtyři večery byly věnovány kulturním prezentacím, během kterých týmy z jednotlivých zemí představovaly ostatním účastníkům projektu svou zemi a kulturu. Večery podporovaly porozumění a respekt mezi lidmi a poskytovaly nezapomenutelné zážitky.

Díky tomuto projektu jsme si rozšířili naše znalosti z oblasti ekologie a také lépe poznali kultury účastnících zemí. Dal nám příležitost navázat nové kontakty a přátelství s lidmi z různých koutů světa, zlepšit se v komunikaci v anglickém jazyce a také nám přinesl spoustu nezapomenutelných zážitků.

Terezie Vejrostová

Možná se ti bude líbit