Drink with Sense – Dánsko

single-image

Drink with Sense – Dánsko
Termín konání: 2.-9. červen 2017

Místo konání: Ganløse, Dánsko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Přečtete si infopack a rozpis denních aktivit

Group leader: Dominik Firla

Participants: Martin Nepevný, Petra Zbořilová, Pavel Vítek, Adéla Bermellová, Kateřina Tomanová

Hostitelská organizace: Copenhagen Youth Network (CYN)

Účastníci se země: ČR, Dánsko, Španělsko, Bulharsko, Itálie, Slovensko, Chorvatsko, Polsko

Report z projektu:

Projekt, který se jmenoval Drink with sense, se konal v Dánsku, konkrétně ve Vaerlose, zhruba hodinu cesty od hlavního města Kodaně, od 2. do 9. června 2017. Projektu se zúčastnilo bezmála 50 mladých lidí z 8 různých zemí a to z České republiky, Slovenska, Polska, Bulharska, Španělska, Itálie, Chorvatska a Dánska. Za Českou republiku se projektu zúčastnilo 5 zástupců.

Celý projekt vedli úžasní organizátoři a to Thomas Jorgensen, Garan Jensen a Heresh Cyn, kteří dokázali během týdne  projektu vytvořit úžasnou, uvolněnou a přátelskou atmosféru, za což jim patří obrovský dík.

Hlavním tématem projektu byl tedy alkohol, jeho konzumace v konkrétních zemích, kdy jsme se s alkoholem poprvé setkali, za jaké to bylo příležitosti, zda to bylo s rodiči nebo přáteli a tak dále.

Ubytovaní jsme byli v příjemné skautské chatě obklopené lesy, loukami… Jednoduše nádhernou dánskou přírodou v pokojích po 3-7 lidech. Bylo naprosto dostačující a nic nám nechybělo.

Stravování probíhalo 3x denně formou bufetu, kdy si každý mohl vzít, na co měl chuť. Mezi těmito třemi hlavními jídli jsme si mohli podle chuti vzít v kuchyni co jsme chtěli, ať už nějaké sušenky nebo ovoce.

První den byl ve znamení seznamovacích her a prvního kontaktu se zástupci ostatních zemí. Snažili jsme si zapamatovat jména ostatních, což nebylo mnohokrát vůbec jednoduché. Cizí jména jsme různě komolili, čímž vznikali velmi vtipné situace.

Následující dny jsme se zamýšlely nad hlavním tématem projektu a to nad pitím alkoholu s rozumem… kde je hranice a jak je častokrát velmi snadné ji překročit aniž bychom chtěli. Vytvořili jsme spousty prezentací a projektů. Například jsme utvořili skupinky podle národností a vypracovali jsme prezntaci, ve které jsme ostatním zemím představili události, při kterých se u nás v Česku setkáváme s alkoholem, jak často pijeme nebo například v kolika letech jsme se poprvé opili.

V jiném případě jsme utvořili skupiny, kdy v každé skupině byli reprezantanci ze všech přítomných zemí. Poté jsme mezi sebou diskutovali a dělali srovnávací schémata a grafy o konzumaci alkoholu v konkrétní zemi.

Během celého týdne jsme hráli také spousty zábavných her. Například hned na začátku jsme každý odbrželi obálku, na kterou jsme si napsali své jméno. Ta poté kolovala mezi ostatními účastníky a každý na ni nakreslil  část obličeje dané osoby. Myslím, že nemusím ani zdůrazňovat, že vznikly opravdu velice vtipné portréty. Tyto obálky po zbytek týdne sloužily jako naše schránky, každý si totiž vylosoval jméno jednoho člověka a tomu měl  během týdne dávat do obálky různé dárečky, vzkazy nebo cokoliv, aby ho potěšil. Myslím si, že tahle hra sblížila opravdu hodně lidí a moc se mi líbila.

Součástí projektu byly také dvě velmi zajímavé přednášky. První z nich byla se dvěma sestrami muslimkami, které kvůli svému nábožeství nepijí alkohol. Objasnily nám jejich pohled na alkohol, který jim vůbec nechybí a dokáží se dobře bavit i bez něj.

Druhá přednáška byla s mužem středního věku, který si prošel velmi těžkým obdobím v životě, kdy byl úplně na dně. Byl závislý na alkoholu a pil naprosto při každé příležitosti, ať už slavil, nebo zapíjel neúspěch. Nakonec ale vyhledal pomoc a vyléčil se. Dnes je z něj normální člověk, který už přes 14 let nepije a žije šťastný život. Obě přednášky mě velmi obohatily o spoustu nových informací.

Součástí projektu byl i výlet do Kodaně, kdy nás organizátoři ráno zavezli autobusem do centra a večer nás vyzvedli. Celý den jsme tedy mohli strávit ve městě a navštívit věci, které nás zajímali a které jsme chtěli vidět. Musím říct, že Kodaň mě opravdu nadchla, je to nádherné město s úžasnou, moderní architekturou. Je také velmi čistá, nikde se nepovalují žádné odpadky.

Poslední večer jsme všichni obdrželi certifikáty, že jsme absolvovali tento projekt a začínali jsme se pomalu loučit. Tohle byla celkem smutná část projektu. Když jsme se konečně všichni poznali a spřátelili, byl najednou konec. Týden utekl jako voda a byl najednou čas říct ahoj a vrátit se domů.

Na závěr bych chtěla moc poděkovat všem, kteří se podíleli na vytvoření a organizaci tohoto skvělého projektu. Dozvěděli jsme se hrozně moc nových a zajímavých informacích, ať už konkrétně o účastnících projektu, z nichž se mnozí z nich stali našimi novými kamarády, tak i celkově o alkoholu a jeho důsledcích. 

                                                                                                                                                                                          Petra Zbořilová 

___

Přečtěte si také blog Martina Nepevného z tohoto projektu

Možná se ti bude líbit