Education through Sports: Training of Youth Workers on Sports as a Tool for Social Inclusion — Kypr

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Larnaca, Kypr

Termín konání přípravného předprojektového setkání (Advance Planning Visit = APV): 12.—15. leden 2024. Tohoto přípravného předprojektového setkání se zúčastní jeden účastník za ČR. Tento účastník se pak musí zúčastnit i tréninkového kurzu v březnu. Co obnáší účast na APV najdete zde. 

Aktuálně přijímáme přihlášky pouze pro ty, kteří se mohou zúčastnit jak přípravného setkání (APV) tak samotného tréninkového kurzu.

Termín tréninkového kurzu: 21.—30. březen 2024

Český tým: 3 účastníci (ve věku 22+

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete APV info-pack. Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy (viz „participants‘ profile“ níže). Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím odešlete vyplněnou přihlášku co nejdříve, naprosto nejpozději do 3. prosince

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €360 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

Hostitelská organizace: Network for European Citizenship and Identity Cyprus (NECI)

Popis projektu:

This project is designed to promote Non Formal Learning through which representatives of the partner organisations will share personal and professional experiences, contribute based on their competences, work collaborative, irrespective background and develop a programme which will meet the following objectives:

 • Objective 1: International cooperation between experienced and not experienced Organisations and individuals but also between target group, youths and youthworkers who aim for eliminating discrimination and marginalisation through social inclusion practice.
 • Objective 2: To increase opportunities for youths to share practice and learning through sports and outdoor activities to bridge cultural and national differences, to work with diversity using non formal learning method.
 • Objective 3: To develop networking and to leave an efficient impact for the next Erasmus period on the topic of social inclusion and intercultural learning
 • Objective 4: To develop skills and competences to youths for improving solidarity and social awareness

The project also meets International, EU and E+ objectives because:

 • encourages participation of youths, especially the ones with fewer opportunities
 • secures safety and pleasant NF learning environment
 • promotes the development of:
  *learning outcomes and improvement of basic key competences
  *practices for intercultural learning, equity and social inclusion
  *it’s a project from youths to youths and community

The APV (Advance Preparatory Visit) will be held in Cyprus, hosted by NECI EU and will have the following topic:
(a) To discuss the objectives and find out how partners needs can be covered through these objectives
(b) To analyse the context of youths, youthworkers, local community and national level of each partner and correlate the objectives to the needs of them
(c) To bring youth workers together, to meet the hosting organization and prepare them as multipliers for their organization and their group
(d) To suggest, design and organize activities that meet the objectives in accordance to (a) and (b)
To decide and agree the desired impact, and final plan for visibility, dissemination and evaluation

Participants’ Profile:
Partners NGOs will send 1 Youth worker/representative (22 + years old) with experience in youthwork (and/or facilitator) in Erasmus+ projects.

IMPORTANT: The participant of the APV will participate at the Training Course in March 21st to 30th 2024 (possible change on the dates based on unexpected circumstances).

Each partner will send 1 youthworker (22 y.o+) who participated at the APV meeting and 2 more youthworkers who are interested to the topic

Profile: The participant of the APV needs to:
(a) Have knowledge and previous involvement in organizing and designing Activities in the youthfield.
(b) Have basic experience on Erasmus+, Social Inclusion, sports and healthy lifestyle for social inclusion
(c) Have knowledge and experience in working in intercultural settings
(d) be ready to support visibility during and dissemination after the project Activity of the topic.
(e) Have basic skills on digital and media technology
(f) MUST be able to communicate and write fluently in English
(g) Will have a laptop or a tablet (either his/hers or from his organization)
(h) Priority to participants with fewer opportunities (social, economic, health, geographical barriers)

Možná se ti bude líbit