Entrepreneurship: The First Stage to the Change — Řecko

single-image

Termín konání: 5.-13. duben 2018

Místo konání: Zakynthos, Řecko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Přečtete si info-pack

Účastníci: Radek Lunda, Nikola Škodáková

Účastnický poplatek (vybírala si ho samotná hostitelská organizace): €20

Hostitelská organizace: NECI Greece 

Účastnící se země: Řecko, Kypr, Itálie, Malta, ČR, Španělsko, Bulharsko, Polsko, Turecko

Report z projektu: 

Tréninkový kurz s názvem Entrepreneuship: the First Stage to the Change (Podnikání: První krok ke změně) probíhal na jednom z ostrovů v Řecku, konkrétně v přístavním městě Zakynthos od 5. – 13. dubna 2018. Hostitelskou organizací byla NECI Greece a celkem se tohoto projektu zúčastnilo 20 lidí různého věku a národnosti.

Obecně se tréninkový kurz soustředil na oblast podnikání, přičemž jsme společně diskutovali o problematice, podmínkách, ale i výhodách s ním spojeným. Každý z účastníků aktivně přispíval svými názory a v průběhu celého týdne jsme se dozvěděli nejen o možnostech podnikání v ostatních zemích, ale také o jiných tradicích, kulturách i zajímavostech.

První společné dopoledne bylo spíše seznamovací. Organizátoři Renos Georgiou a Xanthie Chouliara měli vše důkladně připraveno. Před začátkem každé aktivity proběhla aktivizační metoda. Ty postupně stmelili celou skupinu a také navodili příjemnou atmosféru. Většinu času jsme pracovali ve skupinách, které byly vždy jiné. Díky tomu jsme získali mnoho odlišných názorů a také povědomí o chápání dané problematiky v příslušné zemi. Ke konci dne jsme již věděli, jaký je rozdíl mezi majitelem podniku a podnikatelem. Na závěr proběhla zpětná vazba jak z naší strany účastníků, tak ze strany organizátorů.

Během kurzu probíhaly na celém Zakynthosu oslavy Velikonoc, tudíž jsme náš program doplnili o poznání řecké kultury a byli jak svědky, tak účastníky každoročních tradic. Následující den jsme se ve skupinách věnovali veřejnému proslovu a argumentaci výhod a nevýhod na dané téma. Každý večer proběhla reflexe, kdy kdokoliv z nás mohl sdílet své poznatky. Musím podotknout, že několikrát za týden proběhly živé a přínosné debaty, které rozšířili obzory snad všem účastníkům. K závěru dne nás čekal tradiční řecký večer, kdy při večeři hrála živá hudba a mohli jsme, jednak vidět, tak se i zúčastnit klasických řeckých tanců.

            Neděle byla poněkud volnější, z důvodu oficiálního svátku Velikonoc. Volný čas jsme vyplnili poznáváním města a odpoledne jsme se přemístili na vzdálenější pláž, kde většina odvážlivců vlezla do moře. Co se týče stravy a ubytování, obojí bylo více než perfektní. Bydleli jsme v Hotelu Yria, který byl pečlivě udržován a probíhaly zde i snídaně formou švédských stolů. Obědy i večeře se podávaly v restauraci Alektor, kde bylo většinou na výběr ze dvou možných jídel. Obsluha i komunikace s personálem hotelu byla více něž skvělá. Za sebe a možná i za ostatní mohu říci, že nám nic nescházelo.

            V pondělí následoval celodenní výlet po ostrově, kdy jsme navštívili nejpopulárnější turistické destinace, a to: Navagio Beach (Shipwreck) a Porto Schizza Attraction. Poté jsme zavítali na další pláž, kde jsme strávili přibližně hodinu a jeli zpět do města. Po večeři proběhla první část mezinárodního večera, kdy jsme s Radkem prezentovali Českou Republiku, naše tradice, nejdůležitější informace a zajímavosti. Společně jsme ostatní účastníky naučili tancovat Polku a nabídli ochutnávku českých sýrů, salámů, čokolád, oplatků, bonbónů a dalších.

            Následující tři dny byly velmi intenzivní. Zavítali jsme k místnímu podnikateli, který vlastnil rodinnou restauraci a měli jsme možnost ptát se ho na nejrůznější otázky spojené s podnikáním. Dále jsme měli možnost napsat si vlastní životopis a poté ho prezentovat před ostatními. Téhož dne proběhla přednáška na vytvoření motivačního dopisu, a v pozdějších hodinách se konala druhá část mezinárodního večera zbývajících zemí. Jednalo se o Turecko, Polsko, Maltu, Španělsko a Itálii. Další den následovala přednáška, kdy jsme se zabývali komunikací a postojem jedince, a nakonec jsme si vyzkoušeli krátké divadelní představení uvnitř i vně budovy. Dále jsme byli rozděleni do skupin a museli jsme vytvořit krátké video, které by obsahovalo vše, co jsme se formálně i neformálně naučili za celý týden.

            Za sebe musím říci, že tohle byl jednak můj první tréninkový kurz a celkově první zkušenost s Erasmem a po tomto zážitku určitě ne poslední. Kurz byl velmi intenzivní, což mi vyhovovalo. Navíc jsme ve volném čase stihli prozkoumat slušnou část okolí. Myslím si, že zde není tolik prostoru abych vyjádřila všechny své dojmy, pocity a zkušenosti, které mi tento kurz dal. Vedení organizace bylo úžasné, vždy na blízku a ochotni nám s čímkoliv pomoc. Opravdu nám nic nechybělo a kolikrát jsme ani nestíhali vstřebávat všechny informace a krásu okolo.

Nikola Škodáková

Možná se ti bude líbit