Feel the world – Be the superhero – Estonsko

single-image

Termín konání: 17.-25. srpen 2017

Místo konání: Otepaa, Estonsko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Účastníci: Iveta Košťálová, Pavel Komárek, Radim Dočkal, Tereza Nechanická, Dana Levíčková

Prosím podívejte se na projektové video

Group leaderOndřej Podlešák (GL) 

Hostitelská organizace: MTÜ Noored Ühiskonna Heaks

Účastníci se země: ČR, Itálie, Řecko, Polsko, Portugalsko, Estonsko

Účastnický poplatek (vybírají si samotní organizátoři): €25

Report z projektu: 

Projekt s názvem „Feel the world – be the superhero“ se uskutečnil na jihu Estonska poblíž městečka Otepaa. Hotel, který se stal naší dočasnou základnou, byl umístěn uprostřed krásné přírody a výhled z hotelu nabízel pohled na jezero. Předmětem této výměny mládeže bylo se během 7 dní seznámit s problematikou migrace a to formou neformálního vzdělávání. Projektu se zúčastnilo dohromady 34 „superhrdinů“ z 6 různorodých evropských zemí. Kromě domácích zástupců z Estonska měl český tým příležitost se seznámit a navázat nová přátelství s mladými lidmi z Polska, Portugalska, Itálie a Řecka.
 
Cílem projektu bylo proniknout do problematiky migrace a zároveň porozumět rozdílům mezi pojmy migrant a uprchlík, které nejsou totožné a které jsou často v médiích zaměňovány nebo používany jako synonyma. V průběhu týdne jsme se navzájem informovali o aktuální migrační situaci v jednotlivých zemích. To ostatním umožnilo pochopit, jak rozdílná je migrační situace v různých koutech Evropy.
 
První den projektu byl ve znamení seznamování. Jednak jsme měli prostor seznámit se mezi sebou a to především formou interaktivních her, a jednak jsme se v druhá půlce dne seznamovali s tématem projektu. Následující dva dny byly zaměřeny na prohloubení a rozšíření našich dosavadních znalostí o migraci. V půlce projektu jsme vyrazili na výlet do druhého největšího města Estonska-Tartu. Tento den jsme započali přednáškou v místní neziskovce, při které jsme se dozvěděli informace o uprchlicich žijících v Estonsku. Následovala prohlídka města s průvodcem a poté tzv. volná zábava. Další 2 dny byly věnovány přípravě prezentace projektu, která se uskutečnila následující den v Tartu. Vytvořili jsme asi 6 skupin a každá skupina se jiným způsobem snažila místní obyvatele města upozornit na migraci, nebo v nich alespoň vzbudit zájem o toto téma. Příprava i následná realizace byly velmi zábavné. Poslední den projektu byl více méně ve znamení hodnocení. Hodnotili jsme úspěšnost prezentace projektu v Tartu, ale také naše dojmy z celého projektu. 
 
Důležitou součástí výměny mládeže byla také interkulturní výměna informací, která se mimo jiné uskutečňovala prostřednictvím mezinárodních večerů. Každá země si pro ostatní účastníky připravila krátkou prezentaci o své zemi a poté následovala ochutnávka národních specialit a alkoholu. Jako součást estonského večera byla na programu návštěva sauny, po které následovalo koupání ve studeném jezeře za hotelem. 
 
Celý projekt se nesl ve velmi uvolněném a přátelském duchu. Myslím, že mohu s čistým svědomím za všechny říci, že jsme všichni z Estonska odjížděli nejen obohaceni o nové informace a zkušenosti, ale také jsme si vytvořili nezapomenutelné vzpomínky a navázali nová přátelství. 
 
Většina z nas z projektu odjížděla se smutnou tváří a myšlenkou, že něco končí. Je ovšem potřeba si uvědomit, že s koncem projektu zároveň něco nového začíná. Začíná se tím totiž psát nový příběh a tento příběh je o tom, jak nám projekt umožnil vznik nových přátelství, nových nápadů, nových myšlenek a obzorů, které nás budou dále provázet životem.
                                                                                                                                                                                      Iveta Košťálová

Možná se ti bude líbit