Future Leaders — Polsko

single-image

Termín konání: 23.-29. duben 2019

Místo konání: Olsztyn, Polsko

 Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz 

Přečtete si info-pack

 

Účastníci: Henryk Paciorek, Martin Zeman, Sandra Stachová

 

Hostitelská organizace: Youth Human Impact

 

Účastnící-se země: ČR, Francie, Bulharsko, Řecko, Itálie, Španělsko, Německo, Lotyšsko, Litva, Rumunsko, Portugalsko

 

Report z projektu:  

Tréninkový kurz, který se konal ve dnech 23. -29. 4. 2015 v městě Olsztyn, pořádala organizace Association Youth Human Impact. Město Olsztyn se malebně rozkládá na krásných čistých Mazurských jezerech 213 km severně od Varšavy. Téma tréninkového kurzu bylo: Future leaders. Na projektu se sešlo 29 účastníků z Itálie, Bulharska, Řecka, Španělska, Německa, Litvy, Lotyšska, Rumunska a Portugalska. Od nás z České republiky jsme byli dva účastníci a jedna účastnice. Celou dobu projektu nás provázeli tři polské organizátorky a polský organizátor. Přichystali pro nás úžasný týden plný všech možných informací a her. Ubytovaní jsme byli na pokojích po 2 lidech. Ubytování na břehu krásného jezera bylo velmi příjemné s bazénem, saunou a výřivkou. Polského jídla bylo pro nás vždy přichystáno velké množství.
 

V suterénu hotelu byla prostorná přednášková místnost. První den projektu byl zaměřen na seznamování se všech účastníku projektu formou zábavných her. Líbilo se mi vždy hravou formou rozdělování účastníků na skupiny. Intercultural night byl rozdělen na dva večery. Každý národ prezentoval na promítacím plátně své národní reálie. Většinou také své národní jídlo a pití nebo národní tance, případně vědomostní soutěže.  Jedna z obou sympatických lektorek byla povoláním psycholožka a Workshopy a přednášky byly často zaměřeny na získání psychologických a komunikačních dovedností. Dostávaly jsme rovněž informace o programu Erasmus+. Na středu pro nás organizátoři přichystali výlet do Olsztyna, které má velmi přátelské a pohostinné obyvatele, krásnou architekturu a výbornou městskou veřejnou dopravu. Mohli jsme jít na prohlídku starého města s Modernity muzeem, hradem, kostelem Svatého srdce Ježíšova nebo katedrálou Svatého Jakuba. Ve velmi bezpečném městě je také městská pláž, mnoho kaváren a večer je možno jít do místních hudebních klubů za tancem nebo koncerty. V půjčovně jsme si ti sportovněji založení vypůjčili kolo k projížďce po okolních jezerech a mírně zvlněné lesnaté krajině s hustou sítí turistických značek. Také další dny jsme se dozvěděli plno nových a užitečných informací a procvičovali je v interaktivních workshopech a hrách. Nechyběly ani „energizer games“, které měli za cíl aktivizovat energii účastníků. Naštěstí bylo celý týden i krásné počasí, takže bylo možno trávit společné večery venku, kde probíhalo další neformální seznamování. Jeden večer venku probíhalo grilování. Poslední den  odpoledne bylo hodnocení celého projektu, který byl z mého pohledu velmi užitečný pro rozvoj schopnosti komunikace a vedení lidí v kostce. Večer jsme obdržely certifikát o absolvování kurzu a to docela zábavným způsobem, kdy každý musel se zavázanýma očima poznat po hmatu jiného účastníka, který mu diplom přinesl. Závěrečný večer jsme strávili společně natěsnaní v jednom pokoji a potom u jezera v grilovacím altánku. Cesta domu byla příjemná prostorným pohodlným vlakem s přestupy ve Varšavě a Ostravě.

  Chtěl bych hrozně moc poděkovat organizaci Youth Human Impact za možnost zúčastnit se jejich projektu a za perfektně připravený projekt,ubytovaní a jídlo a dalším účastníkům projektu za skvělou atmosféru,vysílající organizaci EYCB a její koordinátorce Janě Parolkové. Získané dovednosti se mi moc hodí v mé pomáhající profesi.

                                                                                                                                Martin Zeman

Možná se ti bude líbit