IN MOTION – Španělsko

single-image

Termín konání: 9.-16. duben 2015

Místo konání: Don Benito, Badajoz, Španělsko

 Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Prosím pročtěte si projektový info-pack.

Účastníci: Jitka Zejbrdlichová, Ondřej Podlešák, Pavel Vávra, Radek Lunda, Mlada Richterová, Petra Kudelová

Hostitelská/pořádající organizace: European Youth Office Cerujovi (Don Benito-Spain)

Účastnící se země: Itálie, Polsko, ČR, Belgie, Španělsko

EYCB v tomto projektu nahradila vypadlého francouzského partnera.

Report z projektu:

Projekt ‚IN MOTION‘ se odehrával na začátku dubna v malinkém Španělském městečku Vivares v blízkosti města Don Benito.  Zamířili sem týmy z Itálie, Belgie, Polska, Španělska a pozici Francouzů, kteří nakonec nemohli dorazit, jsme zastali my, Češi.

Dle popisu a samotného názvu projektu se mělo jednat o výměnu zaměřující se na sportovní a outdoorové aktivity a kulturu dané oblasti. Bohužel musím konstatovat, že v tomto ohledu náplň programu nebyla příliš naplněna. Náš český tým přijel se zcela jiným očekáváním a po prvním dnu jsme pochopili, že se sportovních aktivit nedočkáme.

Sešla se zde příjemná skupina mladých lidí, se kterými jsme se poměrně brzy spřátelili a při večerech u vína, piva a kulečníku byla zábava. Ovšem není mi zcela jasné, proč na projekt tohoto zaměření jezdí lidé, které opravdu pohybové aktivity příliš nelákají. Stejně tak na nás působil i přístup samotných organizátorů. Z jejich strany mi chyběla i dostatečná motivace a snaha s nadšením nás do projektu zapojit. Naopak mi přišlo, že se úkoly spíš snaží rychle odbít. Práci ve smíšených skupinách také trochu komplikovala skutečnost, že většina Polských reprezentantů neuměla anglicky.

Některé připravené aktivity, seznamovací hry aj. byly poměrně zábavné, často ale chyběla větší či jakákoli organizace. Hry nebyly často pořádně vysvětleny, takže polovina účastníků nevěděla, co se vlastně děje, stejně tak chyběla jakákoli příprava, takže se stále na něco čekalo. Po dvou dnech nás již tato nepřipravenost přestala bavit a za náš tým označujeme „čekání“ za španělský národní sport. Opravdového sportu jsme se za celý týden nedočkali. Jedinou výjimkou byly programy jednotlivých národních týmů. Tento vymezený čas hodnotíme velmi kladně, jelikož jsme se při programech ostatních účastníků dobře bavili. Stejně tak tradiční intercultural nights, které nám přiblížily rodiště ostatních byly povedené.

Když pominu skutečnost, že jsme měli být vybaveni na „celodenní hiking“, ze kterého se vyklubal výstup 400 metrů po asfaltové cestě na hrad, byly pro nás zorganizovány v průběhu dva výlety, za které jsme velmi rádi. Samotné Vivares je opravdu malinké městečko s několika domy a poli široko daleko. Takže výlety nám přiblížili i jiné části Španělska a stály za to!

 

Když bych to shrnula. Cíl projektu se vlastně ani nikdo naplnit nesnažil. Sportovat se pořádně nedalo a o zdravé výživě nemůže být řeč. Odjížděli jsme tedy převážně se smíšenými pocity. Ovšem i tak jsme zde byli rádi. Poznali jsme několik skvělých lidí a máme kulturní zážitky, které nám už nikdo nevezme.

Jitka Zejbrdlichová 

Možná se ti bude líbit