Let’s PartYcipate! – Finsko

single-image

Termín konání: 8.-15. srpen 2016

Místo konání: Lapua, Finsko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Prosím pročtěte si info-pack & rozpis denních aktivit.

Účastníci: Eva janečková, Linda Novotná

Účastnící se země: Maďarsko, ČR, Španělsko, Velká Británie, Polsko, Portugalsko, Itálie, Turecko, Finsko

Hostitelská organizaceLapuan kaupunki – Town of Lapua a Nuorisotoimisto – Youth Office

Report z projektu: 

Projekt, který nesl název Let´s PartYcipate!, se konal 8.-15.8. ve Finsku, a to konkrétně v krásném malém městečku Lapua, 400 km na sever od hlavního města Helsinek. Celkem se projektu zúčastnilo 23 lidí – 4 účastníci z Maďarska, 2 ze Španělska, Velké Británie, České republiky, Polska, Portugalska, Itálie, Turecka a dalších 5 účastníků z Finska.

Po organizační stránce vše zaštiťovala finská společnost Nuorisotoimisto – Youth Office.

Hlavním tématem programu byl rural development by active participation and European citizenship through local and international youth activities. 

Po prvním dni, který byl vyhrazený na příjezd účastníků, jsme měli na programu seznámení se s ostatními účastníky TC a group building. Poté jsme byli seznámeni s cílem TC a podrobným týdenním programem a následně jsme řešili hopes and fears každého z nás – tedy co od projektu očekáváme, a čeho se naopak obáváme.

Poté následoval “Organisations and projects Fair”, kde jsme každý prezentovali naši vysílající organizaci, a prezentace programu Erasmus +, při které nám byly představeny základní informace o programu. Následující dny jsme se zabývali zejména témtaty jako To introduce the different KA1 Mobility projects for young people and youth workers, Project phases, YouthPass, Active participation of young people during projects’ phases, The role of youth workers during the projects’ phases, Active participation in practice, Analysis of cases-real projects with focus on youth participation and its impact on local communities, Citizenship: What kind of ship is it?  Different approaches of citizenship a dalšími.

 Realizovali jsme take vlastní projekty (Running small project for and with young people within local community about KA 1 Mobility projects for young people), během kterých jsme vyrazili do ulic města a zjišťovali od místních rezidentů, jestli cítí Lapuu jako evropské město, jestli se cítí být evropskými občany a co by ve městě případně zlepšili.

Příjemným zpestřením celého programu byl Intercultural Evening, během kterého jsme se seznámili s jednotlivými zeměmi, dozvěděli se něco nového o kutlturách zastoupených států, ochutnali jejich speciality, poslechli si jejich hudbu, zatancovali a příjemně se pobavili.

Dalším z realizovaných dílčích projektů byla návštěva místní školy, kde jsme mladým studentům představili projekt Erasmus + a jeho možnosti. Společně ve skupinách jsme vytvořili prezentaci a projektový plan, do kterého jsme zařadili také ukázky jednotlivých aktivit na projektech (energizers, role playing, quizzes etc.) a tím jsme student motivovali k účasti na některém z programů.

Program byl celkově velmi pestrý, odborné workshopy doprovázely volné chvíle, které jsme strávili procházkami po městě a také jsme měli Sauna Evening, při kterém jsme měli možnost vyjet na výlet do lesního kempu u jezera a strávit příjemný večer v krásné přírodě se saunou, ohništěm, opékáním buřtů a palačinek s vlastnoručně nasbíranými borůvkami. Zahráli jsme si také tradiční finské hry a celkově to bylo moc fajn.

Díky skvělému naprogramování od organizátorů jsme take měli možnost vyrazit na místní kulturní festival v nádherném areálu zrekonstruované továrny, kde se nacházelo kino, knihovna, divadlo a letní hudební scéna, na které během festival proběhly koncerty skvělých kapel.

Poslední den jsme strávili evaluací projektu a za českou “posádku” můžeme říct, že byl projekt naprosto skvěle zvládnutý, organizátorský tým i trenéři byli skvělí a vstřícní, dozvěděli jsme se nové věci, poznali nové lidi z dalších organizací a celkově projekt splnil naše očekávání.

Linda Novotná

Možná se ti bude líbit