Making Growth Sustainable: Co-Creating Solutions through SOCIAL Entrepreneurship – Rumunsko

single-image

Termín konání: 16.-25. srpen 2016

Místo konání: Bodo village, Timisoara, Rumunsko

 Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Prosím pročtěte si info-pack a rozpis denních aktivit.

Účastníci: Petra Javorková, Dana Levíčková, Nikola Miksová, Natália Mydlová, Hana Fikrová

Group Leader:  Tomáš Král 

Tento projekt je dvou-fázový (tj. skládá se ze dvou výměn mládeže). Druhá část se soustředí na GREEN entrepreneurship a bude se konat v termínu 13.-22. září. Více se o druhé části projektu dozvíte zde

Účastnící se země: Rumunsko, ČR, Estonsko, Itálie, Bulharsko, Chorvatsko, Makedonie

Hostitelská organizace: The Romanian Institute for Youth Development

Report z projektu:

Projekt „Making growth sustainable: co-creating solutions through SOCIAL entrepreneurship“ se uskutečnil od 16. do 25. srpna v rumunské vesnici Bodo, vzdálené 60 km od kulturního a průmyslového centra regionu Banát, města Temšvár. Hlavním tématem projektu bylo sociální podnikání, které přilákalo 36 účastníků z Chorvatska, Itálie, Makedonie, Estonska, Rumunska a České Republiky. Rumunští pořadatelé nám zajistili příjemné ubytování v kempu po 4-6 účastnících z různých zemí a velmi pestrý program.

Po celý týden jsme měli možnost blíže se seznámit s dalšími účastníky pomocí zajímavých her a úkolů, které jsme řešili společně. Koordinátorka aktivit Mirela, se velmi dobře orientovala v tématu a rozvíjela naše znalosti pomoci kreativního způsobu vzdělávání. Největším přínosem v rámci projektu byla návštěva kavárny Reciproc v centru Temešváru, která odpovídá kritériím sociálního podnikání. V rámci návštěvy nám majitelé předali zkušenosti spojené s vedením sociálního podniku v Rumunsku, a měli jsme tak možnost shlédnout problematiku v praxi. Po návštěvě kavárny jsme měli společnou prohlídku historického centra města zakončenou výbornou večeří v podobě místních specialit. Rovněž v kempu jsme se těšili velkému množství vynikajícího jídla, velkým plusem byla rozmanitost vegetariánských jídel v průběhu celého týdne.

Na projektu jsme se všichni shodli, že nás zajímá nejen toto velmi aktuální téma v našich zemích, ale rovněž problémy současného Rumunska a konkrétně vesnice, ve které se projekt uskutečnil. Rumunští pořadatelé nám umožnili se v rámci programu setkat s místními a dozvědět se více o jejich situaci a vesnici Bodo jako takové. Místní lidé byli velmi pohostinní a otevření, a pomohli nám tak mnohem lépe poznat zdejší kraj. Další, účastníky velmi ceněnou aktivitou, bylo tvoření business plánu v mezinárodních skupinách, který jsme na závěr prezentovali rumunské porotě. Tato činnost nám pomohla využít doposud získané znalosti a naučit se spolupracovat v interkulturních týmech. Každodenní program byl vždy úspěšně zakončen mezinárodním večerem v atmosféře vybrané země. Každý večer byl jiný, ale něco měly společné, a to spoustu výborných lokálních pokrmů, tance a zábavy.

 

Na konci projektu jsme v národních skupinách reflektovali naše dojmy a zážitky, které jsme pak předávali dalším národním skupinám. Všichni jsme se shodli, že každého z nás projekt obohatil. Pro mě osobně to bylo mnoho nových užitečných informací o sociálním podnikání, poznatky o místních lidech a jejich problémech a také nová přátelství. Naše velké díky patří organizátorům také za organizaci cesty zpět, kdy nám zajistili odvoz do Temešváru na dřívější noční spoj, který nás zachránil od velmi brzkého vstávání a cestování rumunskými vlaky v letních vedrech. 

Petra Javorková

Možná se ti bude líbit