Mindful Female Entrepreneurs — Španělsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Puente Genil (Cordoba), Španělsko

Termín konání: 8.—14. březen 2023

Český tým: 2 účastníci (ve věku 18+). 

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack. Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy (viz „participants‘ profile“ níže). Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit jako náhradníci, prosím odešlete vyplněnou přihlášku co nejdříve.

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen fobčanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €360 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

Prosím seznamte se s podmínkami pro vstup do Španělska (nutnost testů, atp.) na stránkách Ministerstva zahr. věcí zde.

Prosím seznamte se s podmínkami pro návrat do ČR ze zahraničí (nutnost testů, karantény, atp.) na stránkách Ministerstva zahr. věcí zde. 

Hostitelská organizace: Asociacion Europa 2020

Popis projektu:

According to the European Commission, female entrepreneurship is fertile ground when it comes to achieving economic growth in the EU. The European Framework of Competence for Entrepreneurship indicates that up to 20% of girls and young women who participate in educational activities on entrepreneurship will later venture into self-employment.

However, many girls and women encounter multiple obstacles when it comes to starting their own business or venturing into entrepreneurship. The application of mindfulness practices shows an improvement in students‘ attention and focus, emotional regulation, creativity, and problem-solving skills. Creativity, problem-solving skills and teamwork skills are one of the most important competencies that entrepreneurs must develop to have a greater opportunity to stay in the business market, according to the entrepreneurship competencies framework.

While mindfulness practices have also been shown to improve overall mental and physical health in those who use these methods. The MFE project aims to combine entrepreneurship education and mindfulness practices in order to create and implement a training activity designed specifically for youth workers that will allow them to acquire the skills and competencies necessary to educate girls and women in their community towards entrepreneurship.

Objectives:

  • Improve the competencies of youth workers in order to support their motivation and ability to implement innovative youth work, as well as to improve their employment opportunities.
  • Provide youth workers with creative and innovative training plans, as well as new tools and methods for delivering non-formal education on entrepreneurship to girls and young women.
  • Increase the ability to trigger changes in terms of modernization of youth work by improving the international cooperation of the consortium.
  • Encourage entrepreneurship, female entrepreneurship and meditation through mindfulness.

Participants‘ profile:

  • The training course is open for educators, trainers, teachers, facilitators, youth workers, youth leaders.
  • Fluent in English
  • 18 years old or older
  • Able to participate in the whole duration of the Training Course (8/03 to 14/03 2023)
  • Able to do dissemination and visibility activities online and offline.

Možná se ti bude líbit