Termín konání: 25. listopad — 2. prosinec 2020
Místo konání: Covilhã, Portugalsko
Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže
Pokud máte zájem o více informací, prosím důkladně si přečtete info-pack.
Hostitelská organizace: Share!
Věkový limit pro účastníky: 18-30
Věkový limit pro group leadera: 18+
Účastnící-se země: Portugalsko, Španělsko, Norsko, Itálie, ČR, Rumunsko
Účastníci českého týmu: Lenka Tomečková (GL), Petr Wolf, Adéla Hájková, Šárka Burkytová, Eva Halušková, Štěpánka Dušková
Report z projektu:
Skupina šesti veselých lidí z České republiky dostala na konci listopadu skvělou možnost uniknout ze šedivé reality pod mlhou koronaviru a vydat se vstříc dobrodružství do nejvyššího pohoří v Portugalsku Sierra de Estrela. Byla to výprava pro opravdu spontánní společnost, protože jsme se o výběru, kdo se expedice zúčastní, dozvěděli pouze týden před samým začátkem programu.
Vzhledem k řídké frekvenci letů do Lisabonu kvůli epidemii musela většina z nás přiletět už od den dříve. To se však ukázalo jako nejlepší východisko. Lisabon je opravdu nádherné město plné barevných kachliček, krásných podniků, stylových secondhandů, dechberoucích památek a příjemného slaného větru od oceánu omývajícího Portugalsko.
Ve středu 25. listopadu jsme se na lisabonském letišti setkali se všemi týmy ostatních národností, byli to mladí sympatičtí lidé ze Španělska, Rumunska a Srbska. Čekala nás tří hodinová cesta autobusem, kterou jsme všichni nadšeně využili k odpočinku po dlouhé cestě a nabrání sil na první seznamovací večer. Ubytovaní jsme byli v krásném hotýlku uprostřed hor s malebným výhledem na městečko Covilhã. Všechno bylo čisté a útulné, nejvíce dva krby hořící celý den, díky nim nás v tom karanténovém shonu konečně dostihla vánoční nálada. Jídlo jsme si tam nemohli vynachválit, kuchaři byli velmi kreativní i co se vegetariánské kuchyně týče, což náš český tým velice ocenil. A naším nejoblíbenějším způsobem trávení večerů byly rozhodně turnaje v kulečníku a stolním fotbálku jak mezi členy českého týmu, tak i ostatních národností.
Téma našeho projektu se jmenuje Natural environment, pojednávali jsme tedy o životním prostředí. Na začátku programu nás organizátoři seznámili s pravidly SDG (sustainable development goals), jsou to cíle, kterých by společnost měla dosáhnout pro lepší vyhlídky do budoucnosti pro nás všechny. SDG se týkají jak ekologického života, tak i sociálních nerovností, chudoby, genderových rozdílů, hladu, vzdělávání, světového míru a mnoha dalších faktorů. Pokud se budeme chovat podle těchto pravidel, měla by se kvalita našich životů zvyšovat a zároveň by mělo být naše žití šetrnější k naší planetě. Naším úkolem během společně stráveného týdne bylo zpracovat zajímavou formou některé z těchto témat a přiblížit je tím veřejnosti. Vznikla opravdu zajímavá i vtipná videa, která jsme na konci projektu prezentovali. Myslím, že právě toto téma bylo přínosné pro nás všechny, protože jsme o SDG předtím nikdy neslyšeli.
Nejoblíbenější vzpomínkou ze zájezdu je spatřit krásy Portugalských hor se sluncem v zádech. Po stoupání úzkými serpentýnami nás autobus poslední den projektu dovezl na samotný vrchol pohoří, kde nás čekal dechberoucí výhled na všechny světové strany. Sedli jsme si všichni vedle sebe mlčky, zhluboka dýchali a v duchu děkovali za příležitosti, které v životě máme.
Loučení s projektem bylo těžké, plné objetí a slibů brzkého setkaní. My v tom však máme jasno, náš český tým se vídat určitě bude, sedli jsme si hned od začátku a nemůžeme se dočkat, až spolu zažijeme další dobrodružství.
Štěpánka Dušková