Power to Unlock Your Inner Entrepreneur – Portugalsko

single-image

Termín konání: 20.-28. květen 2017

Místo konání: Rio Maior, Portugalsko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Prosím přečtete si INFO pack

Účastníci: Jakub Hodulík, Michail Jimnopulos, Hana Hladilová

Hostitelská organizace: H2O

Účastníci se země: ČR, Portugalsko, Moldavsko, Slovinsko, Ukrajina, Estonsko, Bělorusko, Arménie, Norsko, Gruzie

Report z projektu:

Na konci května se reprezentanti devíti zemí (Estonska, Slovinska, Moldavska, Gruzie, Arménie, Běloruska, Ukrajiny, Portugalska a ČR) vydali do portugalského města Rio Maior hledat řešení problému, se kterým se jejich země už dlouho potýkají – vysokou nezaměstnaností mladých a jejich neochotou podnikat.

Cílem projektu bylo předat účastníkům zkušenosti a nástroje, které jim poslouží při realizaci vlastních nápadů v jejich zemích. Tým organizátorů pod vedením Alexandra Jacinta nám zajistil krásné ubytování přímo v centru Rio Maior, výbornou stravu a doprovodný program. Oba naši facilitátoři, Mack Dallakyan a Davit Dilanyan, původem z Arménie odvedli obrovský kus dobré práce.

Tréninkový kurz den po dni
První den byl ve znamení teambuildingu – nejprve bylo potřeba navzájem se poznat. Odpoledne jsme strávili terénní aktivitou přímo v ulicích vesničky Arrouquelas. Našim úkolem bylo pětkrát s místními směnit za něco cennějšího „zboží“, které jsme dostali. Nakonec se nám podařilo prolomit jazykovou bariéru, získat si důvěru místních a stát se tak úspěšnými obchodníky. Kromě Arrouquelas a jejích obyvatel jsme díky této aktivitě poznali i základní principy podnikání. Alex nám představil úspěchy jeho organizace, mj. třeba zrekonstruovaný pramen s altánky a zahradou, který se stal oblíbeným místem setkávání turistů i místních. Po společné večeři jsme se vrátili zpět do Rio Maior.

V pondělí nás čekal začátek série workshopů a neformálně vzdělávacích aktivit, facilitátoři nám proto představili metody a postupy, vysvětlili nové pojmy, které budeme používat a pravidla, jimiž se budeme řídit. Odpoledne jsme znovu zamířili do Arrouquelas, to už byl na čase mezikulturní večer. Poznali jsme navzájem své země, poslechli si tradiční hudbu a ochutnali jídla z různých koutů Evropy.

Během úterka a středy jsme prošli skvěle naplánovaným školením. Facilitátoři nás provedli klikatou cestou začínajícího podnikatele, kterou jsme odstartovali u samotného nápadu (podnikatelského záměru). Během zábavných workshopů jsme hledali neotřelá řešení zdánlivě neřešitelných úkolů, definovali si základní vlastnosti správného podnikatele. Cílem bylo odhalit principy podnikání, překážky, které musí začínající podnikatelé překonat a cesty, kterými je můžeme v jejich práci podpořit. Informace jsme ale nezískávali posloucháním přednášek lektorů – právě naopak. Davit a Mack si dali velkou práci s tím, aby ani na chvíli program nepůsobil monotónně. Workshopy tak střídaly řízené diskuse, videa, práce s textem nebo aktivity v různě velkých skupinách.

Jakmile jsme znali všechny základní informace a postupy, bylo na čase vnést do všeho kus sebe – ve čtvrtek dopoledne jsme se proto zaměřili na naši minulost, kořeny, ze kterých vycházíme, úspěchy, kterých jsme dosáhli a naše plány do budoucna. To všechno prostřednictvím workshopu s názvem „Strom života“. Nešlo ani tak o nás, jako o aktivitu samotnou, která nám má posloužit při naší práci s mladými lidmi, kteří hledají sami sebe a své uplatnění.

I přes nabitý program jsme dostali v průběhu týdne šanci sdílet zkušenosti s podnikáním mladých a jejich nezaměstnaností v našich zemích, prezentovat činnost organizací, které nás na kurz vyslaly a navazovat spolupráci přes hranice. Jakmile jsme získali všechny potřebné informace a nyní si i určili své vlastní možnosti a cíle, zbýval poslední krok – zpracování projektů, které zrealizujeme ve svých zemích a městech. Abychom to vše zvládli, Mack si pro nás připravil poslední balík informací o základních potřebách mladých. Aby totiž mohli začít podnikat, potřebují mladí mít k dispozici například přívětivé prostředí bez přílišné byrokracie, snadný přístup k informacím a stabilní zázemí s vybavením. Finálním úkolem dne bylo zpracovat projekt tak, abychom jej další den mohli prezentovat ostatním.

To už byl pátek a nás čekalo příjemné překvapení. Celé dopoledne jsme totiž strávili v „Salinas“ – místě, kde se těží sůl z podzemních vod tradičním způsobem. V neobvyklém prostředí jsme tak prezentovali výstupy, ke kterým jsme se dopracovali, a po skvělém obědě se vydali objevovat solná políčka. Na poslední dva dny kurzu jsme se přesunuli do portugalského hlavního města, kde nám Alex ukázal snad každé zákoutí historického centra.

Nedalo se nic dělat, v neděli ráno jsme se už museli rozloučit s novými přáteli, a odpoledne i se samotným Portugalskem. Jedno je ale jisté – odvezli jsme si plné hlavy a zápisníky nápadů, projekt, který zrealizujeme v našem městě, ale hlavně ohromné množství zkušeností. A kdyby snad existovala omezení pro množství zážitků a vzpomínek, které si člověk může vzít na palubu letadla, rozhodně by ani jeden člen českého týmu neprošel kontrolou.

Nezbývá tak než poděkovat skvělým pořadatelům z Arrouquelas, hlavně pak Alexovi a jeho týmu dobrovolníků, díky kterým vše probíhalo tak hladce a bez problémů. Můj obdiv rozhodně patří Davitu a Mackovi, za jejich profesionální lektorování a předání svých bohatých zkušeností. V neposlední řadě bychom rádi poděkovali všem z EYCB za to, že nám umožnili strávit úžasných 8 dní v Portugalsku.

                                                                                                                                                                                          Jakub Hodulík

Možná se ti bude líbit