Termín konání: 29. duben – 3. květen 2015
Místo konání: Pécs, Maďarsko
Program: Višegrádský fond
Prosím pročtěte si info-pack a rozpis denních aktivit.
Účastníci: Lucia Marková, Jakub Pšenička, Nikol Turoňová, Heyran Mustafayeva
Report z projektu:
Jsem Heyran Mustafayeva, studentka Ostravské univerzity v Ostravě. Od 29. dubna do 3. května roku 2015 jsem se zúčastnila pětidenního mezinárodního semináře „3Ps“ („Practices, Potentials and Perspectives (3Ps) of Inclusive Education“ – dále jen „3Ps“), který se konal ve městě Pécs v Maďarsku. Chci poznamenat, že tento projekt se zásadně lišil od mnoha projektů, v nichž jsem více než jednou měla štěstí reprezentovat svoji zemi a podílet se o zkušenosti. Jsouc ještě v Baku (Ázerbájdžán), jsem nejednou organizovala různé aktivity zaměřené na podporu mezinárodního dialogu mezi mladými lidmi ze zemí SNS (Společnosti nezávislých států) a evropského kontinentu. Rovněž i v České republice dodržuji tuto tradici a neodmítám možnosti účasti v různých mezinárodních projektech a seznámení se zajímavými představiteli zemí a národů evropské veřejnosti. Právě tato tradice byla pro mě důvodem účasti na dalším projektu, kterým se stal projekt „3Ps“.
Co je inkluzivní vzdělávání? Jaké užitečné výsledky má v moderním vzdělávacím systému? Jak můžeme použít své vlastní zkušenosti v tomto typu studia a co musíme při tom zdůraznit? – Dostala jsem na tomto semináři rozsáhlou odpověď na všechny tyto a další otázky. Seznámila jsem se se zajímavými lidmi, účastníky semináře, zaplánovala jsem během jednoho týdnu několik projektů pro budoucí spolupráci s dalšími účastníky. Každý z účastníků byl jedinečný, unikátní v určité oblasti, a téměř všichni byli v určité míře spojeni s uměním a kulturou (mezi námi byli break-tanečníci, hudebníci, umělci, zpěváci), což je pro mě důležitým ukazatelem v zajímavosti té či oné osobnosti. V průběhu projektu jsem měla možnost procvičit své znalosti cizích jazyků: přestože pracovním jazykem projektu byla angličtina, v neformálních rozhovorech jsme měli čas na výměnu myšlenek v různých jazycích (čeština, slovenština, polština, němčina, a někdy dokonce i turečtina). Zvláštní poznámky zaslouží životní podmínky vytvořené pro účastníky: komfortní pokoje, pečlivá obsluha a chutné jídlo. Město Pécs na mě zapůsobilo zvláštní čistotou a krásou, charakteristickou pouze maďarským městům.
Dost dojemnými byly přátelské vztahy mezi představiteli zemí – členů Visegrádského fondu (Česká republika, Polsko, Slovensko a Maďarsko). Z tohoto projektu jsem získala zkušenosti nejen v neformální oblasti, ale i profesionální. Myslím, že v budoucnu budou mít velký přínos pro můj život různé logické cvičení, hry a diskuse, které se konaly v průběhu tohoto projektu. Mám v plánu být neustále jak v profesionálním, tak i v přátelském kontaktu s každým z účastníků projektu; zejména s představiteli naší české skupiny, s nimiž se mi za pouhých pět dní podařilo opravdově spřátelit a prožit společně mnoho zajímavých zážitků ve třech velkých městech střední Evropy.
Jediným minusem (neobávám se použití tohoto slova) projektu byl nedostatek v programu kulturního večeru. Myslím, že vzhledem ke kontingentu projektu měli organizátoři udělat v programu některé aktivity pro mladé, nebo zvláštní večery, abychom se lépe seznámili s kulturou a tradicemi zúčastněných zemí.
Na závěr bych ještě jednou chtěla poděkovat organizátorům projektu a Vám, zprostředkující organizaci, která mi dala možnost účastnit se tohoto projektu.
P.S. Bohužel k tomu, abych Vám mohla popsat všechny zážitky těchto pěti dnů, mi slova nestačí. Explicitní obrazy našich zážitků vytvoříl foto-report, který posílám jako přílohu.
Heyran Mustafayeva