Proměň pandemii v dobro — kde a jak a pomáhat

single-image

Možná jste si při několikátém dni v řadě mezi stejnými 4 stěnami uvědomili, jak moc potřebujeme jeden druhého a chtěli byste darovat trochu svého času pro dobrou věc? Solidaritu a sounáležitost nezastaví ani virus. Je tu spoustu příležitostí, jak pomáhat i v době karantény. Vyberte si tu nejlepší a pusťte se do toho. 

Pomoc v sousedství

Pomůžeme si — zde se můžete přidat do databáze jako dobrovolník. Ta vás poté propojí s organizacemi, které to nejvíce potřebují, nebo jsou nejblíž. 

Sousedská pomoc — na tomto webu mohou lidé z vašeho města poprosit o pomoc s nákupem, doručením léků nebo požádat o roušky. Když se zaregistrujete, najdete tyto požadavky poblíž a můžete se stát kurýrem, nebo třeba švadlenou, která ušije roušky pro ostatní.

Pomoc do domu — tento server shromažďuje inzeráty žádající o pomoc nebo nabízející nákupy, hlídání dětí, domácí práce nebo třeba popovídání po telefonu. 

Dobro.cz — další z webů, kde můžete nabídnout pomoc i o ni požádat. 

Společně proti koronaviru — na tomto webu najdete šablonu osobní výzvy pro pomoc s nákupy, kterou si můžete vytisknout a vyvěsit ji ve vašem domě. Mohou se na vás obrátit sousedé s požadavkem a zároveň můžete motivovat další dobrovolníky v domě, přidat se k vám. 

Facebookové skupiny — spojit se s lidmi, kteří potřebují výpomoc můžete snadno i na Facebooku. Připojte se do jedné z několika skupin: 

Roušky pro všechny

Potřebujete jehlu, nit, kus látky a jednoduchý návod a můžete ušit roušky pro sebe i vaše sousedy. 

Dáme roušky — každý, kdo zvládne vyrobit roušky a má jich víc, je může nabídnout na webu Dáme roušky. 

Facebookové sdílení roušek — pro účely rozdávání roušek sousedům vzniklo také několik skupin na Facebooku. Pokud roušky nabízíte nebo sháníte, přidejte se: 

Online dobrovolník

Být užitečný jde i z domova. Můžete se stát dobrovolníkem online. 

OSN online volunteering — projekt Spojených národů nabízí příležitosti pro pomoc po internetu. Můžete si tu vybrat oblast která vás zajímá a přihlásit se o určité projekty. Kromě toho, že budete pomáhat je to také skvělá příležitost jak rozvíjet své dovednosti a zkušenosti, potrénovat si cizí jazyk, spolupracovat s organizacemi z celého světa a připravit se tak třeba pro budoucí povolání. 

Covid19cz — tato iniciativa je uskupení odborníků na technologie, kteří čekají na geniální nápady, jak při této pandemii pomoci. Pokud máte nápad, který by mohl být užitečný, napište jej do jejich skupiny na Facebooku. 

Kurzy a vzdělávání 

A nakonec někdo komu byste měli také hodně pomoci během karantény, jste vy sami. Věnujte nějaký čas vzdělávání a třeba získané znalosti využijete pro změnu světa v lepší místo. 

E+ pracovníci s mládeží — pokud vás zajímá toto odvětví a rádi byste se zapojili pro programů Erasmus+ více, zkuste online kurzy pro organizátory, facilitátory nebo koordinátory. 

Lektorské minimum — jste začínající lektor? Nebo chcete být? Kurz lektorského minima od EPALE je zdarma. 

Jazykové kompetence — trénujte své jazyky, můžete se zapsat do některého z online kurzů,

nebo využít videí na Youtube:

  • Broňa – je jedním učitelů angličtiny na Youtube a kromě jazyka nabízí i nekonečný úsměv 
  • Jana Dvořáková – další kanál, který učí angličtinu samouky

Možná se ti bude líbit