Rainbow Youth: Furthering LGBT+ Inclusion in Youth Work — Velká Británie (Skotsko)

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Pitlochry, Skotsko, Velká Británie

Termín konání: 5.—13. prosinec 2022

Český tým: Eva Gotalská, Michal Šťastný

Pro více informací si prosím přečtěte info-pack. 

Hostitelská organizace: Leadership, Equality and Active Participation (LEAP) in Sports Scotland

Report z projektu:

Když jsem 5. prosince nastupovala do letadla letícího směrem na Edinburg, vůbec by mě nenapadlo, že mě čeká jeden z nejzábavnějších a nejpoutavějších projektů, které jsem dosud ve své „projektové historii“ zažila. Tento 10-denní kurz se odehrál v malebné vesničce Pitlochry obklopené divokou skotskou přírodou, lesy a jezery.  

Téma tréninkového kurzu bylo zaměřené na LGBTIQ+, genderovou identitou a genderovou expresi. Jeho hlavním úkolem bylo vzdělat účastníky v dané problematice, vysvětlit základní pojmy a hlavně naučit, jak podpořit členy LGBTQ+ komunity. 

 I přesto, že jsem byla ze začátku mírně nervózní a měla strach z toho, že je pro mě toto téma příliš odborné, že se nebudu chytat a že si budu připadat jako Penny ve skupince Sheldonů, mé obavy vymizely již po prvním setkání se s trenéry a úvodní session. 

Celý kurz byl koncipován tak, aby měli možnost se přizpůsobit jak úplní zelenáči v dané problematice, tak i pokročilí pracovníci s mládeží. Také věkový rozdíl byl rozmanitý – od nejmladší 18leté účastnice až po účastníky ve věku 50 a více let. Tato věková různorodost ještě více obohatila kurz o zábavné historky i životní moudra. 

Co se národnostního složení týče, sešlo se nás zde přibližně 35 – nechyběli účastníci ze samotného Skotska, dále Italové, Španělé, Rumuni, Řekové, Francouzi, Irové, Portugalci a dokonce i účastníci z Ugandy a Keni. Každý z participantů s námi v průběhu projektu sdílel své zkušenosti s komunitou LGBTIQ+ ze svého rodného prostředí. Tato vyprávění nás přinutila rozjímat nad tím, nakolik rozdílné osudy mají tito lidé v různých státech a nakolik se odlišuje život například gaye v Ugandě versus život gaye v Glasgow. 

Mimo zábavných a informačních sessions, které se zpravidla skládaly z diskuzí, her a workshopů jsme si naplno užívali i skotskou kulturu se všemi jejími klíčovými body. Vánoční Pitlochry plné zasněžených domků, vyzdobených vitrín obchodů a přátelských místních bylo jako z obrázku. Po večerech jsme se procházeli po vesničce a nasávali místní magickou atmosféru (ano, neodradilo nás ani -12 stupňů). Tyto procházky končily buď v místních barech, kde jsme se zahřáli skleničkou whiskey, nebo v hotelu, kde jsme společně u krbu hráli deskovky (opět se skelničkou whiskey, případně teplého černého čaje). 

Nechyběl ani volný den, kdy jsme si udělali výlet severním Skotskem, navštívili jezero Lochness a okolní města.

Díky tomu, že byl  program celého kurzu velmi nabitý, ani jsme se nenadáli a už se blížil konec našeho pobytu. Deset dní uteklo jako po másle a my se vraceli domů nejen s nabitými znalostmi, ale i s novými přátelstvími z nichž některé vydrží i po zbytek života.

Nezbývá tedy nic jiného než poděkovat skotské organizaci Leap sports a samozřejmě EYCB za poskytnutí jedinečné možnosti tréninku se zúčastnit.

Eva Gotalská

Možná se ti bude líbit