Share with Others – Velká Británie

single-image

Termín konání: 10.-19. březen 2016

Místo konání: Great Yarmouth, Velká Británie

 Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Prosím pročtěte si info-pack.

Účastníci: Nikola Dvořáková, Ingrid Šviderová, Michal Skopal, Tereza Holanová

Účastnící se země: Velká Británie, Estonsko, Turecko, ČR, Slovensko, Chorvatsko, Švédsko, Španělsko

Účastnický poplatek (vybírají si samotní organizátoři): €50

Hostitelská organizace: Environment Development Association

Report z projektu: 

Tréninkový kurz, který pořádala organizace Mavi Istanbull z Turecka, se konal ve Velké Británii v přímořském městě Great Yarmouth. Projekt se konal ve dnech 10. – 19. března 2016. Na tréninkovém kurzu se sešlo 26 účastníků z České Republiky, Estonska, Chorvatska, Norska, Slovenska, Turecka, Španělska a Švédska. Celým projektem nás provázel velmi zkušený a zábavný trenér Janar Eismann z Estonska. Většina účastníků byla ubytovaná v krásném rodinném hotelu The Prince, kvůli nedostatečné kapacitě tohoto hotelu bylo 12 účastnic včetně mě ubytováno ve vedlejší budově, kterou si hotel půjčil od svých sousedů. Bohužel ve vlastnictví personálu hotelu byl jen jeden klíč od této budovy, který měl v opatrovnictví náš trenér, takže dostat se do vlastního pokoje bylo občas velmi komplikované. Ale všichni jsme tuto „komplikaci“ považovali spíše jako vtipné zpestření celého projektu. Vzdělávací místnost, kde se jsme měli všechny semináře a skupinové práce, se nacházela v suterénu hotelu. Trošku mi zde chybělo přirozené denní světlo, ale o to větší bylo vždy překvapení, když jsme vyšli z „podzemí“ a zjistili jsme, že venku svítí slunce. Zajištění jídla bylo zpočátku velký problém. Měli jsme skvělé snídaně, které nám vždy připravoval velmi příjemný hotelový personál, ale obědy a večeře měla turecká organizace nepromyšlené. Prvních pět dnů, nám vždy objednala k obědu studenou pizzu, kebab, fast food atp. Na projektu byly dvě účastnice, které musely dodržovat bezlepkovou dietu a nemohly toto jídlo jíst. Jeden den dokonce na oběd zapomněli, dva účastníci dostali peníze a museli sehnat oběd pro 30 lidí sami. Většina z nás jsme si na jídlo stěžovali, takže v druhé polovině týdne se kvalita velmi zlepšila. Dokonce se našemu trenérovi podařilo domluvit s personálem hotelu a poslední tři dny nám sami uvařili večeře, které byly vynikající.

První den projektu byl zaměřen na seznamování se všech účastníků projektu formou zábavných her, odpoledne jsme navštívili místní knihovnu, kde jsme shlédli typické černošské tance, od místní taneční skupiny. Další dva dny jsme strávili seznamováním se a prohlubováním znalostí o programu Erasmus+ a o budování partnerství mezi jednotlivými organizacemi. Také jsme dostali možnost prezentovat naši mateřskou organizaci z České Republiky. Do dvou večerů byla rozdělena interculture night, kde každý národ prezentoval svoji zemi, typické jídlo a pití, zpíval písně nebo tančil národní tance. Čtvrtý den projektu jsme měli volný, někteří se rozhodli zůstat ve městě Great Yarmouth a ostatní se vypravili na výlet do Cambridge, který byl vzdálený dvě hodiny cesty vlakem. Bylo to poprvé, co jsem Cambridge navštívila a ihned jsem si toto město zamilovala. Celé Cambridge dýchá okouzlující historickou atmosférou. Když jsme viděla všechny ty mladé studenty v kostkovaných svetrech, jak jedou na typickém anglickém kole s malým košíkem umístěným na řídítkách, sama jsme si představovala, jaké by to bylo studovat zde na Univerzitě. Zbylé tři dny jsme strávili spoustou zajímavých skupinových aktivit. Také jsme jedno odpoledne měli mluvící cvičení, kde jsme museli před ostatními jednotlivě vystupovat, vylosovat si nějaké téma a na toto téma bez přípravy po určitou dobu mluvit. Navzájem jsme si každý výstup zhodnocovali a radili si, co je potřeba vylepšit na našem ústním projevu. Osobně jsem tuto aktivitu shlédla velice užitečnou. Všechny nás trošku mrzelo, že organizátoři na poslední chvíli zrušili naše prezentace v místní střední škole. Přípravou na tuto prezentaci jsme strávili téměř celý den, ale díky krásnému počasí jsme si nenechali zkazit náladu a všichni jsme šli hrát volejbal na pláž. Poslední den kurzu jsme strávili spíše formou různých společenských her. Díky neustálé nepřítomnosti organizátorů se bohužel nekonalo žádné zakončení a ani jsme neobdrželi jakýkoli certifikát či youth pass. S naším trenérem jsme si všichni řekli pár slov na závěr a užili si naši poslední rozlučkový večer.

Týden v Great Yarmouth uběhl jako voda. Přesto, že jsme se všichni vzájemně znali jen něco málo přes 7 dní, připadalo nám to jako věčnost. Stali se z nás všech dobří přátelé a nikomu se nechtělo domů. Jsem si jistá, že na chvíle strávené ve Velké Británii budu dlouho vzpomínat. I přes pár organizačních problémů jsme si projekt užila a hodnotím ho jako velice přínosný.

Nikola Dvořáková

Možná se ti bude líbit