Termín konání: 8.-17. červenec 2015
Místo konání: Iasi, Rumunsko
Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz
Účastníci: Natálie Hamová, Veronika Ciencialová, Květoslava Lišková
Prosím pročtěte si info-pack.
Hostitelská/pořádající organizace: EuroDEMOS Association
Účastnící se země: Albánie, Arménie, Ázerbajdžán, ČR, Itálie, Litva, Moldavsko, Španělsko, Maďarsko
Prosím podívejte se na projektový film a interview s českými účastníky
Report z projektu:
Tréninkový kurz, který pořádala organizace EuroDEMOS Association z rumunského města Iasi, se konal ve dnech 8.7.-17.7.2015 přímo ve městě Iasi blízko hranic s Moldávií. Téma tréninkového kurzu bylo Social Entrepreneurship for Youth Lifestyle. Na projektu se sešlo 27 účastníků z Albánie, Arménie, Azerbajdžánu, České republiky, Maďarska, Itálie, Moldávie, Rumunska a Španělska. Kurzem nás provázelo celkem šest trenérů z Rumunska a Albánie. Organizace EuroDemos pro nás připravila skvělých deset dní programu, workshopů a přednášek, kdy jsme se ani chvíli nenudili a stále se dozvídali nové informace. Ubytovaní jsme byli na místních kolejích v pokojích po 2 lidech, což bylo velmi vyhovující. Na jídlo jsme chodívali třikrát denně do blízce vzdálené a velmi příjemné restaurace s wifi připojením, díky čemu jsme měli možnost být v kontaktu s rodinou a přáteli doma.
První den projektu, jako i většinu pobytu, jsme strávili v tréninkové místnosti na místních kolejích, kde jsme byli také ubytovaní. Trenéři nás slavnostně přivítali a nabídli nám každému jejich speciální chléb se solí na důkaz přátelství. Zbytek dne byl zaměřen na seznamování všech účastníků projektu formou zábavných her a odpoledne každá země prezentovala svou vysílající organizaci. Náš projekt byl zaměřen na sociální podnikání pro mladé a na toto téma jsme absolvovali mnoho přednášek, workshopů a diskusí. Hned druhý den jsme se zúčastnili simulace TV show na téma „příklady sociálního podnikání v naší zemi“. Za Českou republiku jsme se soustředili na problém integrace žen v IT a technologiích, což sklidilo mezi ostatními účastníky úspěch. Abychom se lépe sžili s místní kulturou a Rumunskem vůbec, čtvrtý den pobytu jsme měli možnost zavítat na slavnost Flowers bridge konanou na rumunsko-moldávských hranicích, které symbolizuje řeka. Jednalo se o vyzdvižení dobrých vztahů mezi těmito dvěma zeměmi a žádost o opětovné spojení se. Na důkaz přátelství jsme házeli květiny do řeky. Byla to velmi zajímavá podívaná a pro obyvatele těchto dvou zemí i velmi silný zážitek. V druhé půlce projektu pro nás organizátoři připravili výlet po městě Iasi a ukázali nám nejdůležitější pamětihodnosti města. Projekt byl velmi praktický a trenéři z nás chtěli dostat to nejlepší, co v nás je. V týmech jsme vytvářeli příklady sociálního podnikání a zamýšleli jsme se nad nejrůznějšími aspekty byznysu. Povídali jsme si o plánování, vývoji, byznys plánu, popisu myšlenek, produktu, servisu. O klíčových kompetencích, marketingovém a strategickém plánu, managementu, financích, a to vše prakticky na našich vlastních nápadech. Tyto nápady jsme pak představovali před místní komunitou mladých lidí v kulturním domě v centru města. A za odměnu jsme pak měli volné odpoledne, které jsme strávili poznáváním města a nákupy. V Rumunsku je totiž oproti Česku velmi levno, čehož jsme museli využít J. Na konec projektu s námi všemi natáčeli rozhovory. Ptali se nás, jak se nám projekt líbil, proč jsme do Iasi přijeli, co všechno jsme se naučili, co si odvážíme za poznatky a proč by měli mladí lidé na podobné projekty jezdit. Zpočátku jsme z toho měli docela obavy, ale nakonec to bylo milé a další skvělá zkušenost mluvit s mikrofonem na kameru. Celý projekt jsme slavnostně zakončili na radnici v Iasi, kde jsme každý získal Youthpass certifikát. Musím říct, že celých 10 dní bylo naplánováno velmi profesionálně a získané informace byly velmi cenné a přínosné. A i když jsme měli náročný program 7 hodin denně, každý večer jsme společně vyráželi objevovat krásy nočního života v Iasi a utužovali tak přátelské mezinárodní vztahy.
Ačkoli projekt končil už 17.7., organizace nám umožnila pobýt v Rumunsku trochu déle a my tak měly s děvčaty čas udělat si jeden hezký den v Bukurešti, odkud nám také později letělo letadlo. Prošly jsme si památky a udělaly si zase trochu jiný názor na Rumunsko. Iasi bylo totiž město opravdu hezké, ovšem Bukurešť, ač hlavní město, na nás tak skvěle nepůsobila. V konečném závěru jsme ale velmi šťastné, že jsme měly možnost do Rumunska vycestovat a objevovat zase něco jiného. Jsou tam lidé jako my, velmi přátelští a milý! Každému doporučuji se tam podívat.
Mockrát děkuji jak organizaci Eurodemos, tak EYCB za možnost zúčastnit se tohoto projektu, který byl špičkově naplánován od A až po Z. Obrovské díky patří i všem účastníkům, kteří se postarali o báječnou atmosféru a umožnili nám si naplánovat výlety skrz celou Evropu. A speciální dík Janě Parolkové za pomoc všeho druhu!
Květoslava Lišková