Stairways to Trainers — Estonsko

single-image

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Termín konání: 20. — 29. červen 2021

Místo konání: Viljandimaa, Estonsko

Účastníci českého týmu: Martina Kvapilová, Matěj Keka

Hostitelská organizace: Noored Ühiskonna Heaks

Věkový limit pro účastníky: 18+

Účastnící-se země: Estonsko, Švédsko, Rumunsko, ČR, Severní Makedonie, Itálie, Španělsko, Polsko, Lotyšsko, Řecko, Francie, Maďarsko, Turecko.

Report z projektu:

Trenérský kurz pořádaný organizací Noored Uhiskonna Heaks se konal mezi dny 20.6. – 29.6. 2021 v estonské vesničce Viljandimaa, která se nachází zhruba 150 minut autem od hlavního města Tallinnu. Název našeho projektu byl “Stairways to Trainers“, který mluví sám za sebe a jeho cílem bylo nám předat co nejvíce informací a také probudit v nás touhu stát se trenéry.

 

Na projektu se sešlo celkem 24 účastníků pocházejících z různých zemí, jmenovitě Itálie, Španělsko, Rumunsko, České republika, Polsko, Lotyšsko, Švédsko, Maďarsko a Estonsko. Po celou dobu programu nám dělali společnost dva úžasní trenéři Marcus a Marco, kteří nás svými znalostmi a vtipem nepřestali okouzlovat po celou dobu projektu. Dále byla v týmu organizátorů Tairi, která se starala o veškerou logistiku a Dotyi, která svým uměleckým talentem zpestřovala vizuální stránku projektu. Celý tréninkový kurz se konal v překrásném hotelovém komplexu uprostřed lesů. Ubytování bylo v pokojích po 2-3 lidech, takže bylo dostatek soukromí, ale zároveň i prostoru se podělit o své zážitky a dojmy. Prostory byly velmi vkusně a moderně zařízené. Během volného času a poprogramových aktivit byla možnost se vykoupat v místní řece, zajít si do sauny anebo do vířivky.

 

Jídlo nám bylo podáváno v typickém estonském duchu. Veškeré pochutiny byly připraveny místními kuchařkami, které si dali velkou práci i s jídlem pro vegetariány, popřípadě jiné dietní režimy. Tento drobný fakt velmi oceňuji, protože se tomu ve většině případů neděje a lidé se specifickými potřebami často hladoví. Další velké plus patří Tairi, která téměř každý den vytvářela nákupní seznam věcí, které jsme aktuálně chtěli nebo potřebovali a jela pro ně do nejbližšího supermarketu, který se nacházel zhruba 25 minut autem od našeho ubytování. Třetí den jsme dokonce měli tu čest se zúčastnit nejdůležitějšího estonského svátku v roce, tím byl svatý Jan. Během tohoto dne jsme měli příležitost ochutnat tradiční estonské pokrmy a tančit kolem vatry, která měla přivolat duchy letního slunovratu. Tato noc byla nejkouzelnější z celého projektu. 

 

Každodenní program byl započat písemnou reflexí o předchozím dni do deníčku, který jsme obdrželi první den projektu a který nám pomohl si utřídit myšlenky před započetím nového dne. Poté byl použit “the knowledge hat“, který obsahoval různorodé otázky o dni předchozím. Tyto otázky se týkaly nejen osobních otázek, ale také otázek ohledně programu a o výkladu, který nám trenéři poskytly. Dále následoval „energizer“, který má za cíl rozproudit krev v žilách a nabudit účastníky pro následující program. Zvolené aktivity byly vždy zábavné a unikátní. Trenéři nás také žádali o vlastní iniciativu a o účast na pořádání energizerů. Poté následoval velmi intenzivní program sestávající z přednášek a workshopů o metodologii trenérství a jeho postupech. 

 

Šestého dne projektu jsme měli možnost se projet po místní řece na kánoích. Tento výlet byl nepovinný, ale zúčastnila se ho většina naší skupiny. Všichni jsme si to neskonale užili a během výletu si také velmi odpočali. Tato projížďka panenskou estonskou přírodou nám dodala nutnou dávku energie na další náročné aktivity. 

 

Účastníci byli zkušeností pracovníci s mládeží a milí lidé, o zábavu bylo tedy postaráno i během volných večerů, kterých nám organizátoři nabídli více, než je běžné. Během všech tréninků a výměn mládeže bylo běžné zakončit den kulturní nocí. Během tohoto projektu se jednalo pouze o jednu noc, zbylé byly tematické a specifické, např. passion night, game night, aj. Díky neformálnímu prostoru vzniklo mnoho nových projektů a návrhů spolupráce, proběhly networkingové aktivity a již nyní pracujeme s účastníky kurzu na vlastních projektech. Projekt tedy pomohl i v této dimenzi – seznámil mě se schopnými lidmi z oboru.

 

Na poslední tři dny projektu jsme byli rozděleni do multi-národnostních skupinek pro sekci zvanou “x-periment“, kde jsme měli za úkol připravit vlastní trenérkou sekci či workshop. Během této sekce jsme museli přemýšlet na tím, co budeme prezentovat, kdo bude v naší skupině, co chceme předat atd. Předposlední den projektu jsme byli požádáni o realizaci tohoto workshopu. Nikdo nebyl překvapen, že se všechny projekty velmi vydařili a obdrželi jsme pozitivní feedback nejen od ostatních participantů projektu, ale také od trenérů, kteří byli přítomni jako „soudci a rádci“ jednotlivých skupin.

 

Organizace vybírala účastnický poplatek 15 EUR, který vzhledem k vysoce kvalitnímu programu, množství pomůcek a možnosti potkat zajímavé partnery hodnotím jako více než přiměřený. Zároveň účastníkům, jejichž cestovní náklady přesáhly limit, vyplatili organizátoři celou částku.

 

Za možnost zúčastnit se tohoto projektu jsem neskutečně vděčná, protože mě naučil, že být trenérem není ani zdaleka tak jednoduché, jak se může zdát a je to úctyhodná práce. Celkově mě velmi obohatil o nové znalosti, zkušenosti, zážitky, a především o úžasné lidi, kterých si neskutečně vážím. Chtěla bych poděkovat organizaci trenérům a organizátorům za realizaci projektu, vysílající organizaci EYCB a jejich koordinátorům, kteří administrativní a logistickou stránku věci zvládli lépe něž na jedničku. 

                                                                     Martina Kvapilová

 

Možná se ti bude líbit