Tale for Share — Turecko

single-image

Termín konání: 25. října – 2. listopadu 2013

Místo konání: Kızkalesi, Mersin, Turecko

Program a akce: program Mládež v Akci, akce 1.1. výměna mládeže

Účastníci: Lenka Kubesová, Blanka Hrdinová, Veronika Kůsová, Lukáš Mišinger, Viktor Šašinka

Účastnící se země: Turecko, Litva, Bulharsko, Estonsko, ČR

Report z projektu:

Projekt  „Tale for share“  se konal 25.10.-2.11.2013 na turecké riviéře v malém městečku Kizkalesi. Projektu se účastnilo 25 účastníků z ČR,  Litvy, Bulharska, Finska a Turecka. Projekt byl zaměřený na výměnu kulturního dědictví, ukázky národních sportů, zdravého životního stylu a v neposlední řade zlepšení komunikačních dovedností v mezinárodních skupinách.

Každý den začal program okolo deváté hodiny představením denních aktivit a plánu. Aktivity byly velice různorodé a podle účelu byly skládány skupiny buďto národní, nebo smíšené mezinárodní. Na počátku proběhly seznamovací hry, které postupně přecházely v aktivity, které se zaměřovali na spolupráci v mezinárodních skupinách. Tedy kolektivní práce od poznávání ostatních až po rozhovory s místními obyvateli o místních tradicích, jejich zdravého životního stylu a podobných vědomostech o ostatních národech.

Během programu každý národní tým prezentoval nejen své tradice, zvyky, ale i národní sporty, které jsme také zkusili a později i volném čase praktikovali. Pláž, která se nacházela přímo před ubytováním přímo vybízela k aktivnímu sportovnímu vyžití. Mimo program také organizátoři zorganizovali malý výlet do okolí, kde jsme navštívili krasovou jeskyni pouze tři kilometry od mořského pobřeží a návštěvu citrusových sadů. 

 

Cílem projektu bylo ukázat, že i přes dnes velice rychle dostupné informace okolo nás je stále mnoho neznámého nejen doma, ale i v jiných kulturách. Mnohé národní tradice, zvyky, aktivity nejsou tak populární, aby byly často ve velkém veřejně publikovány a mnohdy se s nimi nesetkáme pokud se nesetkáme s místními obyvateli. Dále se projekt zabýval zdravím životním stylem a následky moderní doby na životní styl. Tedy byl vytvořen návod,  jak by v dnešní hektické době měl vypadat zdravý a spokojený životní styl.

Lukáš Mišinger

Možná se ti bude líbit