Tolerance – from Segregation to Inclusion — Rumunsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Brebu, Caras-Severin County, Rumunsko

Termín konání: 9.—17. srpen 2023

Český tým: 5 účastníků (ve věku 18-29 let) + 1 group leader (ve věku 18+)

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack. Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy (viz „participants‘ profile“ níže). Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím odešlete vyplněnou přihlášku co nejdříve, nejpozději do 31. května

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou v případě tohoto projektu proplaceny reálné cestovní náklady (reimbursement) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět. do max. výše:

  • €320 v případě využití „green travel“ = pozemní dopravy autobusem/vlakem
  • €275 v případě letecké dopravy.

Hostitelská organizace: Creating Smiles Association Romania (Asociatia Deschide Zambete)

Popis projektu:

The „Tolerance – from segregation to inclusion“ project is an opportunity for 5 NGOs with a total of 25 participants and 5 group leaders to meet face to face over 7 days to discuss and put into practice the importance of knowing human rights, importance of civic spirit and active citizenship through art, improving knowledge about tolerance and inclusion.

The objectives of our project are the following:

This project aims to enhance the knowledge and participation in civic involvement of 25 participants from Romania, Greece, Hungary, Czech Republic, and Spain. Over the course of a 7-day mobility program, non-formal methods will be utilized to achieve this goal. Additionally, the project aims to develop the artistic skills of the participants in areas such as theatre, music, and dance.

Through the mobility activities, participants will also gain increased self-confidence and motivation to actively engage in their respective communities. The project further seeks to foster acceptance and understanding of interculturality and diversity among the participants.

The capacity of the young individuals to plan, organize, and promote educational and artistic events will be developed during the program. By recognizing the diversity and specificities of each culture, the project aims to strengthen the active citizenship of the  participants and highlight their potential contributions to the public, social, and cultural life of their countries.

A key objective of the project is to promote tolerance and reduce prejudices and stereotypes, particularly among Roma and non-Roma youth. To achieve this, a video clip promoting tolerance and interculturality will be created, along with a brochure containing best practices for inclusion and non-discrimination.

Overall, the project seeks to empower young individuals, celebrate their diversity, talent, and knowledge, and foster a more inclusive and tolerant society.

Možná se ti bude líbit