Unrooting Youth Radicalisation — Portugalsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Maceira – Fornos de Algodres, Portugalsko

Termín konání: 22.—30. srpen 2022

Pro více informací si prosím přečtěte info-pack. 

Hostitelská organizace: Associação de Promoção Social, Cultural e Desportiva de Fornos de Algodres (APSCDFA)

Český tým: Denisa Veidlichová, Martina Tothová, Marie Mlezivová, Vendula Hrabinová

Report z projektu:

Ve dnech 22.-30.8. 2022 jsem se zúčastnila tréninkového kurzu na téma Unrooting youth radicalisation, který se konal v Portugalsku ve vesničce Maceira. Žije tam okolo 300 obyvatel, takže se všichni mezi sebou znají a panuje tam opravdu příjemná “domací” atmosféra. Vesnička je položená vysoko v horách ve vnitrozemí a od Porta je vzdálená necelé 3 hodiny autem. Na projekt jeli účastníci z celkem 5 zemí, Česká republika, Srbsko, Makedonie, Litva a Portugalsko. Celým projektem nás provázel trenér Dragan, který pocházel z Makedonie.

Tento projekt pořádala organizace APS, se sídlem v nedalekém městě Fornos de Algodres, kam jsme také měli možnost se podívat.

Zajímavý fakt o této organizaci je ten, že se nesoustředí pouze na výměnné pobyty nebo tréninkové kurzy, ale pomáhá také starším lidem. Mají na starosti domov důchodců, který je naprosto odlišný od těch, co máme my. Starají se ale i o postižené a handicapované lidi v domově, kam jsme měli také možnost zavítat. Byl to opravdu silný a nezapomenutelný zážitek. Šlo poznat, že tomu obětují opravdu všechno, protože tak, jak jsme se tam při návštěvě cítili, tak takový hezký pocit Vám dají opravdu málokde. Lidé, kteří nás nejen tam ale po celou dobu pobytu prováděli mají můj obdiv.  Nejen, že nám toho spousta nového ukázali a naučili, ale zorganizovali nám týden, na který nikdo z nás v životě nezapomeneme.

Po příletu do Porta jsme se sešli s ostatními účastníky z Česka a čekali jsme, než pro nás dorazí Antonio, organizátor projektu. Po téměř 3 hodinové cestě do hostelu jsem měla možnost vidět něco málo z Portugalské krajiny z okna dodávky a poznat pár dalších účastníků z ostatních zemí. Jakmile jsme přijeli do Hostelu, čekala na nás teplá večeře v podobě několika různých chodů, potom nás ubytovali na pokojích pro 4-6 osob z různých zemí. Jelikož jsme nepřijeli všichni ve stejný čas, žádný program se nekonal a po náročné cestě jsme šli všichni spát.

  1. den projektu se nesl v duchu seznamování s ostatními účastníky formou her a vysvětlení cílů tréninkového kurzu. Na konci dne jsme se vždy sešli a udělali jsme reflexi toho, co jsme se naučili a probrali během dne.
  2. Den projektu jsme se už více zaměřili na téma radikalizace a obecně agresivní chování u lidí. Rozlišili jsme si, co je a není znepokojující chování a učili jsme se, jak ho rozpoznat a předcházet mu. Měli jsme i konkrétní příklady, které jsme řešili ve skupinách a následně jsme je prezentovali ostatním. Většinu času jsme pracovali ve skupinách, ale pokaždé jsme byli s jinými lidmi, abychom se naučili spolupracovat a naslouchat i někomu jinému. Večer nás také čekal program a ten byl v podobě intercultural night, což znamenalo, že účastníci z jednoho státu prezentovali svoji zemi. Řekli o ní nějaké zajímavosti a bylo to doplněné například typickou hudbou, tancem, jídlem nebo pitím. Byla to aktivita, která byla velmi zábavná a vždycky jsme se na ní těšili.
  3. Den projektu jsme vyjeli do nedalekého města Fornos de Algodres, kde jsme navštívili domov důchodců, ve kterém jsme se seznámili s místními seniory a hráli jsme s nimi různé deskové hry. Byla to opravdu zábava a na ty jejich úsměvy a šťastné pohledy si myslím všichni budeme pamatovat. Následně jsme jeli do domova pro mentálně postižené, kde jsme si prohlédli, jak se učí, pracují a jak tráví svůj volný čas. Dostali jsme od nich také dáreček v podobě ručně vyráběného přívěsku. Pro všechny z nás to byl velmi silný zážitek, můžu říct, že jsme měli, co dělat, abychom udrželi slzy.
  4. Den nás opět čekalo rozebírání tématu radikalizace, ale konkrétně v našich státech. Zaměřili jsme se na oblasti, ve kterých žijeme a prezentovali jsme je ostatním. Vzhledem k tomu, že bylo obrovské horko, přesunuli jsme se do Fornos de Algodres k řece, kde jsme  pokračovali. Večer nás čekal program v podobě překvapení. Nikdo do poslední chvíle nevěděl, kam půjdeme. Nakonec jsme tedy jeli do asi necelou hodinu vzdáleného města Viseu, kde se konal obrovský hudební festival a pouť. 
  5. Den jsme se věnovali EU, jak vnímáme jako členské státy výhody a nevýhody, na druhou stranu jsme ale také měli možnost slyšet názory účastníků ze zemí, které nejsou součástí EU a tak jsme porovnávali rozdíly. Bylo to opravdu zajímavé a myslím, že jsme měli možnost si spoustu věcí uvědomit.
  6. – 7. Den jsme se věnovali tématu více do hloubky a nakonec jsme dělali reflexi toho, co všechno jsme se naučili, abychom byli schopni to aplikovat v praxi. Po absolvování kurzu jsme obdrželi certifikát o absolvování kurzu a na konci každý řekl pár slov. Večer nás vzali ještě na lokální festival ve vedlejší vesnici, kde hrála živá hudba a tančili se místní tance. 

Na závěr bych chtěla říct, že jsem opravdu vděčná za tuto příležitost. Poznala jsem nespočet zajímavých lidí a naučila jsem se spoustu nových věcí, které se budu snažit předávat dál. 

Chtěla bych moc poděkovat organizaci APS za zážitky, které mi nikdo nikdy nevezme a budu z nich čerpat ještě hodně dlouhou dobu. Také našemu trenérovi Draganovi za to, že s námi měl trpělivost a naučil nás zajímavou formou mnoho nových poznatků.

A nakonec bych chtěla poděkovat naší organizaci EYCB a konkrétně Janě Parolkové, že mi zprostředkovali tento projekt a umožnili mi vyjet někam, kam bych se normálně nepodívala. Musím vyzdvihnout to, že všichni v této organizaci toto dělají ve svém volném čase a o to víc mají můj obdiv a vděk.

Jestli někdo uvažujete nad jakýmkoliv projektem nebo výměnou, tak za mě určitě jeďte, protože takové příležitosti už se vám v životě nemusí nikdy opakovat.

Marie Mlezivová

Možná se ti bude líbit