With Your Body — Francie

single-image

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Termín konání: 8.—20. květen 2022

Místo konání: St Gaudens (100km od Toulouse), Francie

Pokud máte zájem o více informací, prosím důkladně si přečtete info-pack

Hostitelská organizace: SolAfrika

Účastnící se země:  Francie, Estonsko, Severní Makedonie, ČR, Rumunsko, Kypr, Gruzie a Polsko

Report z projektu: 

Tréninkový kurz s názvem With Your Bory pořádala organizace Solafrika. Projekt se uskutečnil v malebné vesničce s názvem Sengouagnet v oblasti malých Pyrenejích v dnech 8. 5. – 20. 5. 2022. Asi hodinu cesty vlakem od města Toulous na jih. Ubytovaní jsme byli v malebné horské chatce ve vintage stylu, která se nacházela uprostřed hor. Nepopsatelný výhled a svěží vzduch po 14 dní bych přála pocítit každému z vás.

Na projektu se sešlo pouze 11 účastníků plus 2 koordinátoři a 3 lektoři. V zastoupení byly tyto národnosti: Estonsko, Makedonie, Kypr, Itálie, Česká republika a Francie. Tento projekt byl navržen už před dvěma lety, ale kvůli pandemii byl odložen. Během takové doby se některé organizace zrušily (například v Polsku) a proto tak malá účast. Pro mě to bylo rozhodně lepší, měli jsme možnost se seznámit s každým více do hloubky. Připadalo mi to, jako malá komunita láskyplných lidí obývající horskou chatku. Každé ráno, jsme připravili vzájemnou snídani, kolektivní úklidy se vyhlásili dvakrát za pobyt a všichni si navzájem pomáhali. Jídlo bylo vždy výborné, vegani i jiní dietáři nebyly ochuzeni. Kvalitní potraviny z místních farem nebo z bio obchodu. 

Hlavním tématem kurzu bylo tělo, jeho vnímání ve společnosti a umění se vyjádřit. První týden se soustředil na tance. Každý den jsme trávili v tělocvičně ve městě. Místní lektorka tance Angela byla skvělá energická žena s nadšením pro umění. Vedla nás opravdu dobře. Začínali jsme na jemných technikách z contemporary dance pro zvědomování těla. Například hýbání pouze jedné části těla, chodící meditací či znázorňování dynamiky zvedání těžkých věcí. Tyto aktivity byly prospěšné pro další levely tance a vlastních choreografií. Na konci týdne bylo vystoupení na místním marketu, kde jsme provedli chorografii od známé tanečnice Pina znázorňující čtyři roční období. Každý začátek lekce jsme započali vzájemnou masáží, relaxací a skončili kruhem sdílení.

Divadelní část se prolínala s tancem. Byla zaměřena na vyjadřování emocí pomocí těla. Později jsme hráli i různé scénky a performance. Nejvíc se mi líbily zmražené sochy. Každý si představil slovo, jak vnímá tělo ve společnosti. Zazněly slova jako Nástroj, Lídr, Voda či Úzkost. A tyto pojmy jsme znázorňovali v sochách (ve trojicích) a poté použili při performance na tržnici, kde se kolemjdoucí mohli zapojit a uhádnout co představujeme a poté rozvinout diskusi. 

Mimo společné aktivity, jsme viděli mnoho místní kultury. Místní pěvecký feministický sbor, kde zpívala jedna z koordinátorek, akrobatický cirkus, návštěva jeskyně Gargas s pravěkými malbami, místní divadelní performance na ulici, nebo vlastní táborák či koupačky v jezeře.

Poslední dny jsme se zaměřili na práci se znevýhodněnými osobami kvůli postižení či stáří a na děti. Prováděli jsme uklidňující aktivity, které vrací starým lidem chuť k pohybu. Zvědomovali si, jak je úžasný, že se můžeme hýbat a k čemu je prospěšný pohyb. Jeden celý den jsme strávili na místní základní škole, kde jsme dětem udělali různé taneční workshopy a hry. 

Byla jsem na třech projektech a tento byl ze všech nejvíce naplněný, týkající se daného tématu a opravdu obhajující. Organizace Solarfika a její další projekty mohu maximálně doporučit. Já sama mám v plánu se znovu účastnit.

                                                                                                                             Petra Krejsová

Možná se ti bude líbit