Young Minds — Francie

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Bidart, Francie

Termín konání: 22.—30. březen 2024

Český tým: 2 účastníci (ve věku 18+)

Přečtete si info-pack.

Hostitelská organizace: Association La Villa

Report z projektu:

Tréninkový kurz Young Minds se odehrál 22.-30.3.2024 v malém francouzském městě jménem Bidart u hranic se Španělskem. Zůčastnilo se ho necelých 30 lidí celkem 11 národností (Litva, Slovinsko, Severní Makedonie, Belgie, Francie, Španělsko, Portugalsko, Itálie, Malta, Turecko a Česko).

Na místě se setkali lidé, kteří pracují nebo by chtěli pracovat s mladými lidmi (především s teenagery) a hlavním tématem bylo duševní zdraví. Vzhledem k tomu, že jde o citlivé téma, tak jsme si vytvořili hned ze začátku seznam pravidel, kterými jsme se řídili, aby se všichni cítili co nejlépe a bezpečně (safe space). Během našeho pobytu jsme zažili spoustu druhů aktivit od skupinových projektů přes deskové až po jednotlivé projekty, které jsme připravovali sami pro ostatní. V první části jsme se zabývali tématem identity. Snažili jsme se definovat své hodnoty, vlastnosti a porovnat je s tím, jak můžeme působit na lidi, kteří nás tak dobře neznají. Druhá část byla zaměřena na samotné téma duševního zdraví. Zjišťovali jsme, jak se jednotlivé země v Evropě staví k tomuto tématu nebo jsme se třeba pokusili definovat věci/aktivity/lidi, kteří nám v životě pomáhají udržovat balanc. Ve třetí části kurzu, když už jsme se mnohem lépe poznali, jsme se soustředili na emoce, jejich sdílení, empatii a další příbuzná témata.

Celý kurz jsme prokládali množstvím „coffee breaks“, během nichž jsme ochutnávali různé sladké a slané dobroty ze zemí všech zúčastněných. Ve volných chvílích jsme chodili na procházky k oceánu, hráli fotbal, pořádali filmové noci nebo třeba vyrazili na výlet do nedalekého města Saint-Jean-de-Luiz.

Kurz byl pro všechny skvělou příležitostí, jak najít v dnešní rychlé době chvíli k zastavení, uklidnění, načerpání mnoha a mnoha zkušeností k nezaplacení a v neposlední řadě byl možností, jak navázat spoustu nových a pevných přátelství.

Díky moc za to, byl to naprosto skvělý zážitek!

Jáchym V.

Možná se ti bude líbit