Your Job — DIY — Estonsko

single-image

Termín konání: 28. duben – 6. květen 2019

Místo konání: APV: Tartu; YE: Viljandimaa (in Sürgavere), Estonsko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Přečtete si info-pack

U tohoto projektu proběhlo přípravné předprojektové setkání zástupců národních skupin (tzv. APV = advance planning visit) a to v termínu 1.-4. března v Tartu. APV se zúčastnil jeden zástupce za každou národní skupinu (group leader).

Účastníci: Tereza Barabaschová, Aneta Neubauerová, Zuzana Tóthová, Natálie Kálecká

Group leader: Anna Roithinger

Hostitelská organizace: MTÜ Noored Ühiskonna Heaks

Účastnický poplatek: €20/účastník (vybírala si ho samotná hostitelská organizace)

Účastnící-se země: Italy, Spain, Greece, Hungary, CR

Report z projektu:  

            Projekt s názvem Your job-DIY se konal 28.4.-6.5. v Estonsku na krásném místě uprostřed přírody jménem Sürgavere, které je vzdáleno asi hodinu od druhého největšího města Estonska Tartu. Dohromady se sešlo 25 účastníků z České Republiky, Řecka, Itálie, Španělska, Maďarska a samozřejmě Estonska. Organizátorkou a autorkou projektu byla Tairi, která o nás celý týden pečovala a zasvěcovala nás do detailů našeho programu. Druhým organizátorem byl Marco, který pro nás nachystal spoustu zajímavých workshopů, ve kterých jsem se dozvěděli vše potřebné k tomu, jak se stát úspěšným podnikatelem.

            Ubytováni jsme byli ve sportovním centru s pokoji většinou po 6-ti lidech. Měli jsme k dispozici tělocvičnu, herní místnost, prostornou místnost, kde jsme se každý den scházeli a také venkovní hřiště na basketbal a fotbal. Na jídlo jsme chodili do místní školy, kde vždy bylo dost jídla pro všechny a nezapomínalo se ani na dezerty.

            Ze začátku týdne jsme se věnovali spíše seznamovacím aktivitám, teambuildingu a zasvěcováním do tématu. Zjišťovali jsme jak jsou na tom s nezaměstnaností ostatní státy a proč mají problém sehnat práci zvláště mladí lidé. Učili jsme se jak obstát při pracovním pohovoru, poznávali jsem sami sebe, vytvořili jsme si vlastní portfolio a sdíleli spolu příběhy úspěšných podnikatelů z našeho okolí.

            V půlce projektu jsme se vydali na celodenní výlet do nedalekého Tartu, počasí nám příliš nepřálo, ale hlavní lákadla města jsme navštívili a večer jsme se ohřáli na společné večeři v místní restauraci.

            Všechny aktivity projektu nás pomalu vedli k velmi důležité části programu, a to vytvoření vlastního produktu, vlastního podniku. Pracovali jsme ve skupinách, do kterých jsme se sami rozdělili. Naše úsilí bylo zakončeno prezentací našeho plánu v nedaleké vesnici, kde jsme navštívili další projekt a naši práci jsme představovali jak účastníkům obou projektů, tak čtyřčlenné komisi „investorů“, kteří pak rozhodli zda by do našeho projektu investovali nebo ne, popřípadě jaké mouchy je potřeby vychytat. Všechny nápady byly dobře promyšlené a realizovatelné a někteří účastníci mají v plánu to po návratu domů dotáhnout do konce.

            A ani večer jsme se nenudili. Dva večery se nesli v duchu „interculture evening“ ochutnávali jsme tradiční pokrmy a nápoje, tančili jsme a navzájem jsme zkoušeli naše znalosti o našich zemích.   Jiné večery jsme diskutovali o aktuálních tématech ve stylu oxfordské debaty, hráli hry nebo společně sportovali.

 

            Musím říct, že každý kdo tam byl vložil do tohoto projektu kus sebe a od začátku jsme byli jako jedna velká rodina. Organizátoři měli vše skvěle naplánované, byli vstřícní a všechny naše problémy i přání řešili jak nejlépe mohli.  Myslím, že můžu mluvit za všechny, když řeknu, že to byl nezapomenutelný týden se skvělou atmosférou, úžasnými lidmi a bezchybnou organizací.

Aneta Neubauerová

Možná se ti bude líbit