Termín konání: 24. únor – 3. březen
Místo konání: Drobollach am Faaker See, Rakousko
Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz
Pokud máte zájem o více informací, prosím důkladně si přečtete info-pack.
Účastnící se země: Austria, Bulgaria, Croatia, Czech Republic, Estonia, Germany, Romania, Spain, Portugal, Italy and United Kingdom.
Účastníci českého týmu: Veronika Batelksová, Ha My Luongova, Alireza Hassanzadeh
Hostitelská organizace: EuropaHaus Klagenfurt
Report z projektu:
Projekt Youth Media Activism se konal v rakouském Drobollach am Faaker See, poblíž Villachu, tedy téměř na hranicích s Itálií a Slovinskem. Toto prostředí nám zajistilo izolaci od okolí a velký klid na práci. Zároveň se říká, že kolem jezera panuje zvláštní magická energie a že je zde možné cestovat časem. A právě této magické vlastnosti jsme na projektu využili.
Po základním seznámení, zapamatování si jmen dalších účastníků a představení hlavních cílů projektu, jsme ve vytvořených marketingových týmech cestovali do minulosti. Náš úkol byl jasný – vytvořit PR kampaň pro některé z dávných hnutí pro dobrou věc. Jeden z týmů se snažil o nezávislost Chille, další bojoval za práva černochů v USA, již se snažil bojovat kampaní proti apartheidu a poslední marketingový tým měl za úkol udržet ve 40. letech Dánsko daleko od nacistů. Celý tréninkový kurz se pak točil právě okolo této práce.
Každé dopoledne jsme strávili teorií, kterou jsme pak během odpoledne proměnili v praxi. Jeden den jsme se tedy učili o tom, jak se správně fotí fotografie a natáčí videa, odpoledne jsme pak pro naši kampaň měli nějaké fotografie a videa vytvořit. Jiné dopoledne jsme si teoreticky ukázali, jak vypadá marketingová strategie, a tu jsme sami poté v odpoledních týmech tvořili. Nevyhnuli jsme se ani podcastům, propagaci příspěvků či vyvracení fake news, které se o naší kampani šířili.
Ačkoliv jsme byli rozděleni na týmy, společně jsme a mnoha věcech spolupracovali a ani na vteřinu mezi námi neexistovala rivalita. Na projektu se sešla zajímavá a různorodá skupina lidí, každý byl trochu expertem na něco jiného a vzájemně jsme si tak mnoho věcí dokázali předat. Na projektu jsme měli šikovné grafiky, šikovné pisálky, šikovné fotografy. A tak jsme se, kromě podílení se na samotné kampani, toho mohli od ostatních mnohé naučit.
V půlce projektu jsme jeden den byly pracovního břímě zproštěni a vydali jsme se do nedalekého Klagenfurtu. V dopoledních hodinách jsme navštívili místní politickou stranu, jejíž zástupce nám vysvětlil, jakým způsobem strana používá sociální média. Měli jsme tak jinou perspektivu – viděli jsme to, co se učíme a imaginárně zkoušíme, v reálné praxi. Zjistili jsme, že realita v PR týmech není vždy růžová, protože někdy je například na 8 sociálních médií zaměstnán pouze jeden člověk a očekávají se od něj zázraky. Po dopolední edukační části jsme si užili prohlídku města a mohli jsme se více poznat po neformální stránce.
Poslední den každá skupinka odprezentovala celou svou kampaň a dostala od ostatních účastníků i od lektorů feedback. Bylo neskutečné, jak moc jsme toho všichni za tak krátký čas stihli vytvořit a kolik kreativity se v každém z nás skrývá. Právě kreativitu v nás celý projekt probudil. Dodal nám sebevědomí, abychom i v reálném životě vytvořili něco, co má smysl. Naučili jsme se, jak využít digitální technologie k tomu, abychom vytvořili a zpropagovali dobrou věc. A samozřejmě nám zajistil i nová přátelství.
Veronika Batelková