Youth NGOs in Media News — Gruzie

single-image

Termín konání: 1.-10. listopadu 2013

Místo konání: Kobuleti, Gruzie

Program a akce: program Mládež v Akci, akce 3.1.2. školicí seminář

Účastníci: Marie Tomášková, Kristýna Dušková, Jiří Křivánek

Účastnící se země: Arménie, Ázerbajdžán, Bulharsko, ČR, Portugalsko, Litva, Turecko, Ukrajina, Lotyšsko, Maďarsko, Polsko

Report z projektu:

Dne 1. listopadu do 10. listopadu jsem se zúčastnil spolu s dalšími dvěma lidmi z ČR projektu „Youth NGOs in Media News“ v Gruzii. Na tomto projektu participovaly skupiny většinou o třech lidech z různých statů jako Ukrajina, Portugalsko, Maďarsko, Polsko, Turecko, Arménie, Azerbajdžán a samozřejmě spolu s organizátory skupina lidí z Gruzie.

Hlavním organizátorem projektu byl Bruno Caetano Carromeo z Portugalska spolu s Adamem Milewskim z Polska. Bruno má velké zkušenosti s organizováním projektů a spolu s Adamem vytvořili skvělý program.

První tři dny projektu byly zaměřeny na aktivity, při kterých se účastníci projektu navzájem seznamovali. Na každý večer měl každý národ za úkol připravit prezentaci své země a přinést něco typického pro danou zemi. Program byl náročný, ale samozřejmě jsme měli chvíli kdy jsme si mohli odpočinout.

Jeden den byl vyhrazen pro návštěvu města Batumi. Batumi je nádherné město nacházející se na pobřeží Černého moře. Gruzie je nádherná země, kterou by měl každý navštívit. 

Jiří Křivánek

________________________________________

Gruzie pro mě byla před projektem Youth NGOs in Media News jednou velkou neznámou. Slyšela jsem ale spoustu pozitivních a nadšených hlasů, a tak jsem si říkala, že na tomto střípku divokého Kavkazu musí něco být. A opravdu bylo! Gruzie se pro mě po této tolik obohacující zkušenosti stala zemí neomezených možností oplývající horami na jedné straně a šumícím mořem na straně druhé. Je to země nevídaných kontrastů, kde můžete zažít ničím nepoznamenanou panenskou přírodu a o kousek dál ultramoderní město tepající životem. I díky tomu si vás Gruzie snadno získá. A není to jen překrásná příroda či architektura, která vás snadno okouzlí, jsou to především přátelští a otevření lidé, kteří jsou připraveni a ochotni kdykoli pomoct a družit se s vámi.

Projekt Youth NGO in Media jsem si vybrala kvůli tematickému zaměření, studuji totiž žurnalistiku a sociální práci, a proto jsem byla nadšená, že můžu získat zkušenost z obou oborů, jak se říká 2 v 1. A rozhodně nelituji! Naučila jsem se toho mnoho, nejen po akademické stránce, která byla pestrá, dávala prostor pro vlastní invenci, diskuzi a tvorbu. Dozvěděli jsme se spoustu informací o mediální situaci v jiných zemích, jaké jsou největší problémy a jaké postavení mají komunitní média spolu s NGO včele.

Naším hlavním úkolem bylo natočit tematické video věnující se interkulturnímu dialogu a identitě. Proto jsme měli možnost poznat spoustu lokálních talentovaných mladých Gruzinců. Strávili jsme s nimi spoustu času, hodně se dozvěděli, spřátelili se a vytvořili si vlastní příběh, na který budeme vždy rádi vzpomínat. 

Kromě práce na našem závěrečném úkolu jsme si ale samozřejmě zažili hodně zábavy. Počasí nám přálo natolik, že jsme se zažili hromadné koupání v Černém moři, podnikli jsme výlet do krásného města Batumi a to vše zkombinované s hraním her, energyzerů a povídání, které utužily naše mezinárodní přátelství s účastníky projektu.

Gruzie nebyl můj první projekt a rozhodně nebyl ani můj poslední. Proto říkám všem váhavcům, kteří ještě nejsou pevně rozhodnutí vycestovat, go east, young man. It is worth it. Totally!

Kristýna Dušková 

Možná se ti bude líbit