8 Intelligences 2 – Makedonie

single-image

Termín konání: 12.-21. červenec 2014

Místo konání: Struga, Makedonie

Program a akce: program Mládež v Akci, akce 3.1.1 výměna mládeže

Účastníci: Anna Volková, Dominika Csepcsarová, Jitka Knapová, Ulrika Tomanová, Tereza Svobodová, Jiří Foltýn, Piotr Cielecki

Blog projektu:  http://8intelligences2.blogspot.cz/

Report z projektu:

Výměna mládeže s názvem „8 Intelligences 2“  probíhala v Makedonii ve městě Struga od 12. – 21. července 2014. Struga je krásné makedonské město, jenž je situováno v jihozápadní části země. Zhruba 50 km od hranic s Albánií. Všechny účastníky projektu jistě zaujalo Ohridské jezero, které se pyšní svou průzračností. Ve volném čase jsme jezero využívali ke koupání. Projektu se zúčastnilo celkem 49 mladých lidí ze 7 zemí – Turecko, Bulharsko, Makedonie, Česká republika, Litva, Srbsko, Bosna a Hercegovina.

Téma projektu bylo velmi zajímavé a poučné. Téma se zaměřilo na myšlenky amerického psychologa Howarda Gardnera, který zastával názor mnohočetné inteligence. Celkem definoval 8 inteligencí – lingvistickou, logicko – matematickou, vizuálně – prostorovou, pohybovou, hudební, interpersonální, intrapersonální a přirozenou. Každý den jsme se zabývali jednotlivými inteligencemi. Program byl více zaměřen na práci ve skupinách. V průběhu celého projektu jsme se zúčastnili mnoha zajímavých workshopů, které byli pro nás poučné. Mezi workshopy jsme hráli různé druhy her. Oblíbené byli tzv. Energizery.

Začátek projektu byl zaměřen na vzájemném seznámení účastníků a poznání samotného města Struga. Seznamovací hry byli intuitivní. Především nás zaujalo odpoledne, kdy jsme vyrazli do centra města po jednotlivých skupinkách a zde jsme plnili řadu úkolů.

U logicko – matematické inteligence jsme si vyzkoušeli pokus, zda by jsme byli schopni přežít na měsíci. Při hře účastníci potřebovali jistou dávku zdravého úsudku.

Dle mého názoru, účastníky nejvíce zaujala inteligence pohybová. Organitátoři se při této části projektu zaměřili na vodní sporty. Na hru, kde jsme se sklouzávali na igelitu plného oleje, jen tak někdo nezapomene.

Hudební část programu byla též pěkně promyšlena. V rámci této části jsme se naučili lidové tance jiných účastnických států.

Hlavním cílem projektu bylo poukázat na jednotlivé inteligence. Se slovem inteligence obvykle spojujeme pouze logicko – matematickou inteligenci. Tedy duševní schopnost učit se, porozumět, zhodnotit a řešit problémy. To je však špatně. Jedna a tatáž osoba může být slabší v matematice a logice, avšak může vynikat v malířství nebo mluveném projevu.

V průběhu výměny mládeže nám organitátoři přichystali dva výlety. V půlce projektu jsme měli možnost navštívit překrásné město Ohrid. Město Ohrid má určitě co nabídnout. Navštívili jsme místní historický amfiteátr či Samuelovu pevnost – dominantu města Ohrid. V rámci druhého výletu jsme navštívili vesničku Vevčani. Zde nás především zaujal turistický bod vesnice – horské prameny.

Dva večery byly věnovány intercultural night. Při těchto večerech jsme měli možnost poznat další účastnické země. Přichystané prezentace a ochutnávka tradičních pokrmů byla super. Česká skupina svou úlohu vzala poctivě. Pro druhé národy jsme přichystali tradiční místní dobroty – bramboráky, domácí klobásy, lázeňské oplatky. Účastníci též ochutnali české pivo či moravskou slivovici.

 

V Makedonii se nám moc líbilo. Místní lidé jsou skromní, pohostinní a spokojení. Je škoda, že obyvatelé střední a západní Evropy mají předsudky vůči této zemi. Odvezli jsme si mnoho zážitků, poznatků a kontaktů.

Jiří Foltýn

Možná se ti bude líbit