apARTogether – Chorvatsko

single-image

Termín konání: 19.-30. březen 2015

Místo konání: Rijeka, Chorvatsko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Prosím pročtěte si kompletní info-pack.

Účastníci: Veronika Charvátová, Marika Volfová, Hana Štolzová, Adéla Chmelová a Rastislav Piovarči

Hostitelská/pořádající organizace: Syncro – Synergy Croatia

Účastnící se země: Chorvatsko, Česká republika, Gruzie, Lotyšsko, Rumunsko, Španělsko

Report z projektu

Předposlední týden v březnu jsem se společně s dalšími čtyřmi českými účastníky vydala na 11-denní projekt “apARTogether“, pořádaný chorvastkou neziskovou organizací Synergy Croatia, konaném v chorvatském přístavním městečku Rijeka. Jelikož jsme do Chorvatska cestovali vlakem, a cesta trvala více než 12 hodin, nasyktla se nám příležitost dobře se seznámit (až na Mariku, která byla na projekt vybrána na poslední chvíli a bohužel musela zvolit jiný způsob dopravy), a dozvědět se jeden o druhém mnoho zajímavostí. Do Rijeky jsme pak společně dojeli následující ráno, a hned jsme se šli ohlásit na recepci, kde už pobývali účastníci z dalších zemí.  Kolem 1 hodiny jsme se naobědvali, a poté jsme šli vyřídit všechny potřebné věci s chorvatskými organizátory. Později, kdy už všech 30 účastníků bylo na místě, byl projekt zahájen, a my se tak od organizátorů dozvěděli, jak následujícíh 11 dní bude probíhat, a co bude jejich náplní. Hlavním cílem projektu bylo zvýšit povědomí a sebedůvěru nás jakožto mladých jedinců, pomoci nám nalézt naše skryté talenty, a zlepšit naše profesionální a komunikační schopnosti. Projekt nás měl také povzbudit k tomu, abychom podnikli kroky k dosažení naší vize, uměli se vyjádřit, prezentovali svá umělecká díla a postoupili vpřed v naší profesionální kariéře. Kromě toho nás měl projekt podnítit k motivovaci a porozumění možnostem, které máme na dosah, a které bychom mohli v budoucnosti využít. Všechny následující dny pak byly zaměřené na dosažení těchto cílů, a to pomocí aktivit zaměřených na osobnostní rozvoj, venkovních tělesných aktivit, různorodých diskuzí a kreativních workshopů. Navíc, jak podnázev projektu hlásal – Visual Arts – mohli jsme se těšit na mnoho aktivit týkajících se vytváření umění a umožnění vyjádření naší kreativity.

Co se týče mých dojmů z průběhu projektu, prvních pár dní jsem byla z programu trošku zklamaná, protože jsme se účastnili aktivit, které nejenže nebyly umělecky zaměřené, ale které z velké části souvisely s vytářením pravidel našeho projektu, a jejich následnému zapamatovaní. Později již na programu nějaké umělecké workshopy byly, avšak zamyšlené trošku jinak, než jak by si každý podobné aktivity představoval, tj. využívajících nástrojů jako štětec, pastelky, fixy, papír, atd. Spíše, tyto workshopy v nás měli podnítit kreativitu pomocí experimentálního učení, vrstevnické spolupráce, a jak samostatné tak i skupinové práce. Někdy v polovině projektu pak přišly na řadu dva dny plně věnované venkovním aktivitám, při nichž jsme si mohli otestovat nabyté poznatky ze sálových aktivit přímo v praxi. Nebudu se zde detailně rozepisovat, jaké všechny úkoly na nás venku čekaly (to abych nepokazila překvapení těm, kteří se na podobný projekt třeba také chystají), avšak musím  říct, že tolik zážitků, co jsem při nich zažila, jsem nezažila snad za celý svůj život.:) Po těchto dvou dnech se mi úplně změnil pohled na celý projekt, a následně jsem také pochopila, proč na jeho začátku byly vykonávány určité aktivity, které jsem si třeba moc neoblíbila, a co bylo jejich cílem.

Ve zbývající části projektu pak byla naplánovaná umělecká exhibice v jednom z místních mládežnických klubů, a nám se tak naskytla jedinečná šance umělecky se na ní vyjádřit. Jelikož množství materiálů bylo nepřeberné, na výstavě bylo možné vidět různé druhy umělecké tvorby sahající od live performancí, přes videoprojekce až k výstavě různoličných obrazů. Výstava, si myslím, sklidila úspěch a my jsme se zase naučili něco více o sobě a našem kreativním procesu při vytváření umění, a to i v každodenním životě.

 

Celkově bych projekt shrnula jako asi zatím nejvydařenější ze všech projektů, kterých jsem se doposud zúčastnila – a to nejen díky profesionálnímu přístupu organizátorů projektu, ale také díky velmi zajímavé formě experimentálního učení, získání množství nových zkušeností, a konečně také i vývoje osobnostního rozvoje. Pokud budu mít v budoucnu zase trošku volného času nazbyt, určitě se podobného projektu znovu ráda zúčastním; a těm co koketují s myšlenkou vyjet na projekt zaměřený na osobnostní rozvoj, a zahrnující širokou škálu zajímavých aktivit, můžu projekt této chorvatské organizace jen a jen doporučit:)

Veronika Charvátová

Možná se ti bude líbit