CreACTor – Německo

single-image

Termín konání: 25. duben – 3. květen 2016

Místo konání: Nuremberg, Německo

 Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Předprojektové přípravné setkání (tzv. APV = advance planning visit): 11.-13. březen 2016

Prosím pročtěte si info-pack a často kladené dotazy k tomuto projektu.

Účastníci: Pavel Slabý, František Deckert, Kristýna Kopecká, Lukáš Kindermann, Filip Tlapa

Group Leader: Jakub Bakule

Účastnický poplatek (vybírala si ho samotná hostitelská organizace): €20/účastník

Účastnící se země: ČR, Německo, Polsko, Rumunsko, Itálie, Litva

Hostitelská organizaceEurope4Youth

Report z projektu: 

Tato akce se konala v Německém Norimberku od 25. dubna do 3. května a pořádala ji polská organizace Europe4Youth. Hlavními tématy této výměny mládeže byly creativity, thinking out of the box a developing innovative ideas. Cílem bylo podpořit účastníky v rozvoji nejrůznějších projektů, podnikání, organizování akcí apod. Metod k dosažení tohoto cíle bylo mnoho, každý den bylo naplánováno několik aktivit, které měly vést ke zmíněnému cíli. Každou aktivitu vedl jiný group-leader. Účastníci byly z Litvy, České republiky, Německa, Rumunska, Itálie a Polska. Z každé země přijelo 6 účastníků.

Do Norimberku jsme cestovali autobusem, což byl asi nejpohodlnější a zároveň nejrychlejší způsob dopravy, neboť z Prahy jezdí do Norimberku autobusy Deutsche Bahn za 3,5 hodiny bez jediného zastavení. Samotné ubytování bylo vzdáleno asi 15 minut metrem od centra Norimberku, což bylo velmi pohodlné při cestách do města.

První den byl „příjezdový“, takže jsme měli dostatek času si prohlédnout historické centrum a přijít včas na večeři a navazující seznamovací aktivity. Programových dní bylo sedm, z toho na jeden den byla naplánována prohlídka historického Norimberku.

Aktivity měli organizátoři pěkné naplánované, mohu akce pořádané touto organizací jen doporučit. Velká část aktivit byla team-buildingových a nebo formou “energizerů“, což bylo super neboť mnoho účastníků také pracovalo s mládeží, určitě jsme se tedy tímto naučili nové metody, jak s lidmi pracovat.

Další část aktivit se soustřeďovala již na dosažení cílů výměny. Tyto aktivity tedy měly povzbudit kreativitu a inovativní myšlení. Dělali jsme tedy např. několik divadelních nebo improvizačních aktivit. Při jedné aktivitě jsme se například rozdělili do týmů, z nichž každý měl za úkol podle určité předlohy vymyslet svůj vlastní projekt nebo vynález a prezentovat ho ostatním včetně možností jeho konstrukce, financovaní, propagace a zapojení určitých marketingových metod.

Třetí částí, kterou nelze opomenout byly intercultural nights a neformální večerní party, jež sloužily jako skvělé stmelení kolektivu a zároveň během nich jsme se mohli více dozvědět o jednotlivých účastnících, co dělají.

Co se týče organizace, jídla apod. myslím, že se to organizátorům povedlo. Jsme rád, že jsem na akci jel, mohu všem zájemcům jen doporučit. Naučil jsem se na projektu spoustu nových metod a aktivit a zároveň jsem potkal spoustu zajímavých lidí. Brzo se jistě přihlásím na další.

Pavel Slabý

____________________

Výměna mládeže pod patronátem Europe4Youth byla ve znamení kreativity. Před samotným projektem proběhlo přípravné setkání „leaderů“. Zde jsme si dohodli rámec připravovaného projektu a každý dostal šanci se zapojit a přispět v oblastech, kde to považoval za vhodné. Jednotlivé aktivity pak vycházely z této přípravy. Zároveň jsme v projektu počítali s prostorem pro návrhy samotných účastníků.

Je nutné si uvědomit, že výměny mládeže stojí na neformálním vzdělávání. Nesetkáte se zde tak s tradičními přednáškami (jaké znáte například z VŠ). Je naopak kladen důraz na zapojení každého účastníka a proces učení probíhá skrze praktická cvičení. Hlavním cílem je pak vždy obecnější osobní rozvoj. K tomu dále slouží nejen každodenní „reflection groups“, tj. skupiny, kde se rozebírá denní činnost, ale zejména čas strávený neformálně s ostatními účastníky. V tomto ohledu byla česká skupiny jasným vítězem, jelikož usínala jako poslední, ale ráno byla vždy na jednotlivých aktivitách první pohromadě.

 

V tomto ohledu byl projekt CreACTor velmi úspěšný. Přispěl k tomu i fakt, že jsme měli celý dům jen pro sebe. Organizátoři byli ochotní program přizpůsobit a byli velmi flexibilní. Mně osobně trvá vždy déle celý projekt vstřebat. Obecně si ale můžete být jisti, že z 32 účastníků/účastnic vás minimálně jeden/jedna osloví a obohatí. Většinou však všech 32…

Jakub Bakule

Možná se ti bude líbit