Diet Sharing – Itálie

single-image

Termín konání: 23.-31. březen 2015

Místo konání: Putignano, Province of Bari, Region of Puglia, Itálie

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Prosím pročtěte si informace o projektupraktické info a rozpis denních aktivit

Účastníky: Kristian Tomala, Dávid Drexler, Lukáš Koupil, Tereza Prokešová

Group leader: Klára Volková

Hostitelská/pořádající organizace: Associazione culturale „L’Isola Che Non C’è“

Účastnící se země: Itálie, Bulharsko, Řecko, Polsko, Španělsko a ČR.

Report z projektu

Projekt „Diet Sharing“ proběhl od 23. do 31. 3. 2015 v italském městečku Putignano, které se nachází v regionu Puglia. Zúčastnilo se ho 30 mladých lidí z 6ti evropských zemí (Itálie, Bulharsko, Řecko, Polsko, Španělsko a Česká republika). Cílem projektu bylo podpořit kulturní rozmanitost a sdílení zkušeností prostřednictvím tématu zaměřeného na jídlo.

Z Prahy jsme letěli to italského Bari, které je vzdálené cca hodinu jízdy autem od zmíněného Putignana. Spolu se španělskými a s bulharskými účastníky jsme byli ubytováni v okouzlujícím B&B (bed and breakfast) na okraji Putignana. Ostatní účastníci byli ubytováni v centru města.

Na projekt jsme přiletěli o den dříve, což jsme později shledali jako velkou výhodu oproti ostatním účastníkům. V den, kdy byl v italském Putignanu přítomen pouze český tým, nám italští organizátoři uspořádali příjemné překvapení. Rozdělili nás, zavedli do svých rodin, a připravili typický italský oběd. Získali jsme možnost prohlédnout si, jak Italové žijí, vyzkoušet tradiční jídla, popovídat si s členy rodiny a blíže se seznámit s organizátory.

Aktivity projektu byly zaměřeny na jeho hlavní téma – jídlo. Proběhlo několik workshopů zaměřených na hlavní téma projektu: naučili jsme se například upéct italský chléb, uvařili jsme a ochutnali kulinářské speciality ostatních národů, a každý národ mohl navíc prezentovat své národní pochutiny a pití během „intercultural night“. V průběhu pobytu jsme byli zapojeni do několika dalších různorodých aktivit: zúčastnili jsme se tiskové konference, vyzkoušeli jsme si vystoupit v živém vysílání v rádiu, navštívili jsme místní střední školu, zapojili jsme se do kreativní výtvarné techniky „Papier-maché“. V okolí Putignana jsme navštívili malebná městečka Alberobello a Polignano A Mare, na kolech jsme navštívili nedaleký venkovský statek.

I přes počáteční obavy a nervozitu pořadatelů (byl to jejich první projekt) a mírné časové a organizační úpravy hodnotím tuto akci kladně. Vyzkoušeli jsme uvařit mezinárodní jídla dle zadaných receptů a zvýšili své povědomí o jídlech a specialitách jiných zemí. Poznali jsme mladé lidi z různých koutů Evropy, získali kontakty a navázali přátelství, a hlavně – pořádně jsme si to užili!

 

Klára Volková

Možná se ti bude líbit