Earth — Our Beautiful Planet — Německo

single-image

Program a akce: program ERASMUS+: Mládež, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Termín konání: 2.—12. srpen

Místo konání: Campsite Juliusplate, Berne, Brémy, Německo

Prosím důkladně si přečtete info-pack a rozpis denních aktivit.

Hostitelská organizace: NaturKultur e.V.

Účastnící-se země:  Německo, ČR, Chorvatsko, Severní Makedonie, Lucembursko

Český tým: Nikola Ručková (GL), Veronika Římanová, Marie Koubová, Zdenka Hlavatá, Kateřina Mladá, Erik Teplý, Dominik Majewski, Lucie Indrová, Vojtěch Vrabec, Petr Wolf

Report z projektu: 

Projekt s názvem Earth – our beatiful Planet se uskutečnil ve velice klidném kempu poblíž města Brémy v Německu. Byl organizován organizací NaturKultur z Brém. Organizátoři byli velmi milí a profesionální. Spali jsme ve stanech, buď každý sám, nebo ve dvou, podle toho, jak každý chtěl. Spaní ve stanu mi nikterak nevadí, a tak jsem si kurz i z tohoto hlediska náramně užil. Workshopy byly díky hezkému počasí až na pár výjimek vždy na venkovním plácku před stany. Měli jsme k dispozici veden velký stan, kde se jedlo, byla zde přivedena i elektřina, tak si zde mohl každý dobít svůj mobilní telefon, nebo jiné zařízení co měl s sebou. Tento projekt byl zaměřen na vztah k přírodě a kvůli tomu zde byl zakázán alkohol, což nemuselo být pro všechny účastníky úplně pozitivní, ale zvládli jsme to. 

Projektu se zúčastnilo 5 států (Česká republika, Německo, Severní Makedonie, Chorvatsko a Lucembursko) po 10lidech z každého státu.

Byl to 10denní projekt zaměřený na to, jak se jednotlivé účastnické státy zabývají jejich dopadem na životní prostředí, recyklací odpadu, snižování produkce odpadu atd. 

Většina workshopů byla vedena v rámci různých her, pomocí divadel jsme popisovali situace, jak je to s tříděním odpadu v jednotlivých státech, následnou recyklací, vysvětlování lidem, co netřídí proč by třídit měli, i jak by měli třídit. Většinu workshopů jsme dělali v 5členných skupinkách tak, aby v dané skupince byl pouze jeden člen z jednoho státu. To se mi velmi líbilo, protože jsem na projekt jel také kvůli zlepšení mé angličtiny a toto mě prostě donutilo ☺. Na konci každého dne byla reflexe programu daného dne, kde každý mohl říct své pocity z daných workshopů, co ho bavilo, co mu nebylo až tak příjemné a tak.  

Každý druhý večer byl vymezen pro culture night vždy jednomu z účastnících se států. Na culture night jsme se dozvěděli vždy základní informace o daném státu, jejich zvyky a tradice, ochutnali jsme jejich tradiční pokrmy i jsme se naučili tradiční tance.

Měli jsme dva výlety, jeden byl k Severnímu moři a druhý byl výlet na kánoích. Oba výlety byly na celý den, měli jsme krásné počasí, tak jsme si výlety náležitě užily. V rozvrhu jsme měli naplánovaný i třetí výlet do Brém, ale ten se kvůli covid restrikcím musel zrušit.

Strava byla připravována v polní kuchyni, byla vážně výborná ve formě švédských stolů, nikdo nezůstal hlady. 

Po skončení projektu jsme měli možnost mít 4 volné dny na cestu, takže jsem cestou zpět do Česka toho využil a jel navštívit Berlín.

Co víc napsat… asi jen to, že jsem si projekt plně užil a už se těším až budu mít volno a vyrazím opět na další.

Erik Teplý

Možná se ti bude líbit