Termín konání: 6.—14. červenec 2021
Místo konání: Viljandi, Estonsko
Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže
Pro více informací si důkladně přečtete info-pack.
APV = přípravné předprojektové setkání (advance planning visit) se konalo ve Viljandi v termínu 7.-10. únor 2020. APV se zúčastnili dva reprezentanti za český tým (group leader a jeden účastník).
Účastnící se země: Itálie, Estonsko, ČR, Španělsko, Polsko
Hostitelská organizace: MTÜ Noored Ühiskonna Heaks
Český tým: Ivo Podbraný (GL, APV), Iva Černá, Béatrice Koubayová, Stella Ticháčková, Klára Pánková, Petr Hnilička
Report z projektu:
Tento projekt byl už několikátý jako group leader, tak jsem již měl alespoň nějaké tušení co mě očekává. Musím však přiznat, že tento projekt byl zatím byl ten nejsložitější i nejtěžší na přípravu a organizaci – což bylo zapříčiněno i tím, že kvůli „COVIDu“ se konání tohoto projektu několikrát posouvalo a měnilo osazenstvo (nejen našeho českého) teamu.
Náš team čítal 6 osob (5 účastníků a já jako „group leader“), všichni jsme přiletěli do Tallinu stejným letem 6.7.2021 z Vídně a dále jsme se na místo konání v Sürgavere dopravili společně vlakem a pak asi 2 km pěšky. Překvapilo nás, že jsme dorazili do Sürgavere jako první a na další teamy jsme čekali do podvečera až je dovezl autobus a některé přivezli organizátoři autem.
Tohoto projektu se účastnily další teamy z Estonska, Itálie, Španělska a Polska, dohromady nás tedy bylo 5 teamů. Všechny aktivity byly spravedlivým dílem rozděleny mezi jednotlivé teamy a takřka každý den vedl každý team jednu a více aktivit. Jeden z cílů organizátorů jsem spatřoval v tom, že nás chtěli naučit jak samostatně vymyslet a vést aktivity na „Youth projectu“. A i když nám organizátoři byli vždy oporou, tak to aktivit jednotlivých teamů zasahovali minimálně a vyžadovali spíše samostatnou práci.
Každý den začínal snídaní a ranním „energizerem“, poté se pokračovalo aktivitami vedenými jednotlivými teamy. Posléze byla přestávka na oběd spojená s po-poledním časem na odpočinek, před pokračováním dalších aktivit trvajících až do večera, kdy přicházela „intercultural night“ a volná zábava. I když náš český team měl členy, kteří zatím neměli žádné zkušenosti s projekty Erasmus+, tak přesto se všichni zhostili všeho jednání bravůrně a myslím, že jim to dodalo odvahu k tomu aby se v budoucnosti účastnili dalších projektů a některým to pomohlo překročit svůj stín a zlepšit jak jejich jazykové, tak i komunikační schopnosti.
Organizačně měli organizátoři dle mého mínění vše dobře zvládnuto. Ubytování a jídlo bylo ucházející (i když jídla bylo na náš vkus trochu méně. Na naše připomínky a výtky organizátoři reagovali takřka okamžitě). Nezaregistroval jsem, že by někomu z našeho týmu, něco nějakým výrazným způsobem chybělo.
Na projektu nebylo mnoho volného času a byl dost náročný na přípravu, soustředěnost i čas, v průběhu projektu, tak byly momenty, kdy na všech účastnících i organizátorech byla znát únava a vyčerpanost.
Na tomto projektu jsem byl opravdu nadšen z toho, jak se nám společně s poláky podařilo uspořádat „Intercultural night“. Snad všichni účastníci i z ostatních teamů, několikrát v průběhu konání projektu zmiňovali jak naše (česká část) „Intercultural night“ byla úžasná a nezapomenutelná. Díky všem účastníkům českého teamu se podařilo vytvořit tak příjemnou a nenucenou atmosféru, která zároveň přiblížila část naší kultury ostatním účastníkům projektu. Z mého pohledu to byla zatím nejlepší „Intercultural night“ kterou jsem kdy zažil a za což patří velký dík všem, kdo se na tomto večeru podíleli.
Byl to další krásný zážitek, který jsme díky EYCB a Erasmus+ mohli prožít.
Ivo Podbraný