Enter DignityLand — Estonsko

single-image

Termín konání: 24. září-2. říjen 2020

Místo konání: Viljandi, Estonsko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack. Tento projekt se kvůli pandemii Covid-19 přesunul na podzimní termín uvedený na této stránce. Prosím ignorujte datumy v info-packu. Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy (viz „participants‘ profile“ níže). Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím odešlete svou vyplněnou přihlášku do 5. července.

Počet volných míst: 5

APV = přípravné předprojektové setkání (advance planning visit) se konalo ve Viljandi v termínu 7.-10. únor 2020. APV se zúčastnili dva reprezentanti za český tým (group leader + 1 účastník). 

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €275 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

Účastnický poplatek (vybírá si ho samotná hostitelská organizace): €25/účastník  

Věkový limit pro účastníky: 18-25.

Celkový počet účastníků za národní skupinu: 5+1 group leader

Věkový limit pro group leadera: 20+. 

Účastnící se země: Itálie, Estonsko,  ČR, Španělsko, Polsko

Hostitelská organizace: MTÜ Noored Ühiskonna Heaks

Popis projektu:

The term Social Rights has became a buzz word lately. Everyone speaks about it, but no one really knows what does it mean and people keep asking: Is it just about human rights? Is that rights from European Union or not? What does it includes? How can put it to our projects? How can we make it concrete and practical to act in my community?

Enter Dignityland is a youth exchange, which was developed as tool to help young people to understand the concept of social rights, notice the violence of it and help those in need. Have the European Social Charter as base and background; we will approach the idea of Social Rights in different levels: Housing, Education, Health, Employment, Non-Discrimination, Legal and Social Protection and Movement of Persons. We will work and share on case, examples and community in practice. Together, we will be working on improving the “good examples” on how to motivate youngsters aware and active on their community and beyond.

Aim:
When Social Meet Rights is a youth exchange that aims to empower young people to get to know social rights and help those in need.

Objectives:

 • to increase the awareness of the European Social Charter and its practical implementation among young people;
 • to address situations of conflict and exclusion of young people living in multicultural environments through non-formal education, role play and simulations games;
 • to develop conceptual and practical means of translating social rights into the realities of young people;
 • to explore and identify means for innovative youth based actions with young people at risk of exclusion and violence;
 • to initiate, support and evaluate up to five innovative local actions and events with a high multiplier effect across partner countries to raise awareness on the European Social Charter;

Target group:

 • Young people that are living in disadvantage neighborhoods;
 • Young people with no knowledge on their social rights;
 • Young people with interest in intercultural learning;
 • Young people who are interested in activism;
 • Participants that have an active attitude!
 • Aged 18 – 25 (no limit for group leader)

Možná se ti bude líbit