ENTER: Training Course on Youth Entrenepreneurship – Turecko

single-image

Termín konání: 6.-13. březen 2016

Místo konání: Izmir, Turecko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Prosím pročtěte si info-pack a rozpis denních aktivit.

Účastníci: Petra Schneiderová, Michaela Koňaříková, Kristýna Kopecká

Účastnící se země: Švédsko, Řecko, Turecko, ČR, Norsko

Hostitelská organizaceAssociation for Supporting Contemporary Life (Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği – CYDD)

Report z projektu: 


Enter: Training Course Youth Entrepreneurship se konal 6.-13. března 2016 ve městě Izmir, což je velmi dynamické město plné umění a kultury s velmi důležitým architektonickým bohatstvím z dob Antického Řecka, Románské a Otmánské říše a je to také 3. největší město v Turecku. Právě na tomto místě v hotelu Passaport Pier, který se pyšnil mimo jiné úchvatným výhledem na moře, se konal náš tréninkový kurz zaměřený na podnikání a nezaměstnanost mladých, ekosystém a sociální dopady a změny.

První den se nesl v duchu seznamovacích her a představování organizátorů, organizací a ujasnění časového rozvrhu a náplně práce, která nás bude čekat následující dny. Ujasnili jsme si, kdo vlastně je podnikatel a jaké vlastnosti, dovednosti a znalosti by měl mít. Večer následoval program v podobě sledování filmu v malém soukromém kině, které jsme měli jen pro sebe!


Velmi jsem také ocenila, že má spolubydlící musela být z jiné země, protože to velmi přispělo k tzv.  teambuildingu a kolektivitě.

Druhý den jsme se probudili do krásného slunečného Turecka a čekal nás výlet na Ephesus, což bylo jedno z velkoměst ionského Řecka, které založili kolonisté z Athén. Pro mě to byl krásný výlet a neočekávající nahlédnutí také do řecké kultury, která se nacházela v Turecku. Až tady jsem si uvědomila, jak blízko k sobě mají Řekové a Turci, nejen jako země, které spolu sousedí a účastníci kurzu, kteří toho měli spolu spoustu společného, ale taky z historického hlediska.

 

Další zastávka směřovala do malebné horské vesničky zvané Sirince, které se nacházelo nedaleko od Ephesu. Zde nás čekal jeden z prvních úkolů. Dostali jsme papír, kde byly napsány úkoly, které jsme museli jako tým splnit. Bylo velmi inspirující, že i z obyčejné návštěvy malebné vesničky se může stát i velmi zábavná hra plná překvapení, navázání kontaktů s místními obyvateli a poznání místního života. Naučili jsme se zde spolupracovat jako tým a navzájem si pomáhat.

Vesnička se pyšnila i výrobou ovocných vín, takže nemohla chybět ani malá degustace. 

Každý večer nás samozřejmě čekala i reflexe, kde jsme měli za úkol prokonzultovat naše postřehy, upomínky z daného dne u večeře s našimi skvělými trenéry, což bylo velmi příjemné ukončení a shrnutí celého dne. Večer si pro nás připravila program Ezgi, jedna z našich trenérek. Oblékli jsme se do krásných šatů a vyrazili do místního baru vyzkoušet si tanec Lindy hop, pro mě do té doby neznámý a od té doby milovaný.



Třetí den jsme navštívili organizaci Tarihi Havagazi Fabrikasi Alsancak- Izmir, kde jsme probírali téma aktivní občanství a pro mě bylo velmi zajímavé vidět rozdíly, jak každý z nás vnímá pojem „active citizenship“ jinak. Odpoledne už jsme začali pracovat na našich vizích a snech. Byli jsme rozděleni do skupin podle motivačních dopisů, a následující dny jsme tvořili nerozlučný tým, se kterým jsme se snažili dosáhnout našeho kreativního maxima. Můj tým byl tvořen velmi inspirativním a energickým řekem, velmi příjemnou holčinou z Norska, která viděla svoji vizi ve farmaření a češkou, která se stala v průběhu projektu mojí velkou kamarádkou. Naše firma, kterou jsme vytvořili, nesla název „SULAMAK“, jehož význam si můžete přeložit v tureckém slovníku, starala se o zavlažování rostlin v domech zaneprázdněných bussinesmanu nebo lidí, kteří zkrátka nejsou často doma a potřebují, aby se o jejich krásné rostliny někdo s profesionalitou choval. Na začátku jsme neměli nic, ale díky úžasným trenérům, kteří nás po celou dobu projektu vedli po správné cestě, jsme vytvořili úžasný projekt, ve který jsme na konci naší práce začali vidět velký potenciál a byli jsme na něj právem hrdí.:)

Středeční večer se pak nesl v duchu „Intercultural night“, kde jsme prezentovali naši zemi a připravili bohatý stůl s typicky českými pochoutkami po kterých zachvilku nezbylo ani památky.  Musím se skromností říct, že náš český tým si vedl opravdu dobře a náš koutek se stal velmi žádaným a nikdo si ho z ostatních účastníků nemohl nechat ujít.

Předposlední den jsme navštívili další velmi zajímavou organizaci EBSO, která podporuje začínající podnikatele, a měli jsme možnost si s nimi během jednoho krásného dopoledne povykládat a zjistit jejich know how.

Poslední den jsme se vydali objevovat krásy Izmiru a zároveň to byl takový rozlučkový den. Pro nás, účastníky českého týmu to však konec zdaleka nebyl. Dohodli jsme se s holkami, že využijeme nabídky a prodloužíme si pobyt v Turecku ještě o dva dny déle. Domluvili jsme si ubytování u jedné z našich trenérek Ezgi Neubert, která vlastní malý hostel v centru Izmiru a je její hrdou majitelkou. Poslední dva dny se nesli v duchu neřízeného labužnictví a užívání si turecké kultury.

Za to vše bych chtěla velmi poděkovat především organizaci European youth centre Břeclav, která mě vybrala na tento zajímavý projekt a turecké organizaci CYDD Izmir, díky které se tento projekt mohl uskutečnit. Nemůžu ale zapomenout na naše skvělé trenéry, kteří se po celou dobu našeho pobytu o nás starali a posouvali naše hranice dovedností v oblasti podnikání. Měli jsme skvělý tým trenérů, který se skládal z velmi klidné, vstřícné a zábavné Hatice, tvrdě pracující a velmi svědomité Ezgi a úžasnému, energetickému a velmi inspirujícímu člověku Taylanovi, který je nejen úžasný lektor, ale také skvělý člověk a zpěvák;)) A v neposlední řadě hlavně účastníkům, bez kterých by to zdaleka nebylo tak dokonalé. Nikdy jsem si nemyslela, že se z cizích lidí, kteří pocházejí z různých koutů světa, může stát tak skvělý tým, během jednoho týdne v Izmiru!

Michaela Koňaříková

Možná se ti bude líbit