Youth Work on Migration — Francie

single-image

Program a akce: program ERASMUS+: Mládež, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Termín konání: 7.—15. říjen 2021

Místo konání: Strasbourg, Francie

Pokud máte zájem o více informací, prosím důkladně si přečtete info-pack.

Hostitelská organizace: Paragraf International

Český tým: Jan Nečas (group leader) , Martin Klíma, Barbora Baková

Report z projektu:

Tréninkový kurz, který pořádala francouzská organizace Paragraf International se konal ve dnech 7.10.-15.10. 2021 v městě Diemeringen, vzdáleném asi 80 kilometrů od Štrasburku a tématem tréninkového kurzu byla migrace. Na projektu se sešli účastníci z různých koutů Evropy, z Belgie, Itálie, Estonska, Kypru, Řecka, Gruzie, Rumunska a samozřejmě my z Česka. Konkrétně jsem se potkala se studentem práv Honzou a informatikem Martinem, se kterými jsme společně reprezentovali Czech Team. Celou dobu projektu nás provázeli také dva velmi zkušení a zábavní trenéři, Anna-Kaisa z Estonska a Marco z Brazílie. Organizace Paragraf International a její perfektní „šéf“ Tonny pro nás nachystali úžasný týden plný všech možných informací a her. A i přesto, že většina aktivit se konala pouze ve vilce, ve které jsme byli ubytovaní (kvůli covidu), i přesto jsme si aktivity moc užili a hodně si odnesli. Ubytovaní jsme byli na pokojích po 2-3 lidech a ubytování bylo velmi útulné. Úžasné bylo zejména to, že byla pronajatá celá vila jen pro nás, tudíž jsme mohli využívat veškeré prostory. K dispozici byl také bazén, tenisové kurty, pin pong, kulečník nebo třeba vlastní kino sál. Mě osobně velmi chutnalo i jídlo, i když chápu, že některým přehršel salátu mohl trochu lézt na nervy. 

První den spočíval v seznamování se, v obecných pravidlech a v představení týdenního harmonogramu. Večer potom následovala slavnostní Gala Night. Servírovala se večeře při svíčkách a každý měl možnost slavnostně se obléci.  Od druhého dne už se však „naskočilo“ na téma kurzu: migrace. Hráli se různé hry představující různé typy migrace, simulační hry, kdy jsme například navštívili kancelář přijímající uprchlíky, nebo jsme vyráběli různé materiály a učili se o různých migračních politikách. Nejlepší ale byly hry, které měly představit, jak se vůbec takový migrant/uprchlík cítí. Jak vzniká nedorozumění, nepochopení, jaké nástrahy můžou čekat ne cestě. Vše bylo také okořeněno různými názory všech účastníků a někdy dokonce i osobními příběhy. 

V pondělí byl volný den a každý ho mohl využít dle svého uvážení. Já jsem se se skupinkou Gruzínek, Belgičankou a Italem vydala do malebného, ale docela vzdáleného Colmaru. Fantazii se ale meze nekladly. Ostatní vyrazili třeba do Štrasburku, nebo užívali volného dne v plně vybavené vile. 

Od úterý poté přišla praktická část training kurzu. Učili jsme se, jak se vlastně takový workshop vytváří, kolik dá práce udělat celý projekt. Ke konci týdne jsme se nakonec rozdělili do skupinek po dvou-třech a naším úkolem bylo udělat workshop pro ostatní účastníky, samozřejmě na téma migrace, hledání azylu atd. Mnohým z nás došlo, že vybalancovat téma, zajímavost workshopu a time-management opravdu není jednoduchý. O to víc jsme potom děkovali organizátorům, jaký úžasný zážitek pro nás nachystali. 

                                                                                                                        Barbora Baková

 

 

Možná se ti bude líbit